Alman enerji ithalatçısı Uniper, Rus arzının kesilmesi nedeniyle zorlanıyor.

Almanya’nın en büyük gaz ithalatçısı Uniper Perşembe günü , başlıca neden olarak Rusya’dan gelen arzın azalmasını göstererek Eylül ayına kadar 40 milyar € (39 milyar $) net zarar bildirdi.

“Azalan Rus gaz teslimatları, 2022’nin ilk dokuz ayında Uniper’in sonuçları üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip… Yaklaşık 40 milyar Euro’luk IFRS net zararı, yenileme hacimleri için yaklaşık 10 milyar Euro’luk gerçekleşen maliyetleri ve yaklaşık olarak 31 milyar Euro’luk beklenen maliyeti içeriyor. 30 Eylül 2022 itibariyle Rus doğalgaz kesintilerine ilişkin türevler ve karşılık birikimleri üzerindeki değerleme etkilerinden gelecek zararlar” dedi.

Şirket, Rusya’nın verdiği gaz arzının üçüncü çeyrekte tamamen durduğunu ve onu spot piyasadan önemli ölçüde daha yüksek fiyatlarla satın almaya zorladığını kaydetti.

Şirketin CFO’su Tiina Tuomela, “Uniper bir süredir önemli ölçüde daha yüksek fiyatlara gaz tedarik ediyor ve bilindiği gibi, yeni gaz tedariğinin ikame maliyetleri tüketicilere yansıtılmadığı için önemli kayıplar kaydetti” dedi.

Uniper, Rusya’dan gelen azalan enerji arzından en çok etkilenen AB enerji şirketlerinden birisi. Alman hükümetinden yıl sonuna kadar 30 milyar Euro’luk bir yardım paketi alacak ve bu da enerji devinin kamulaştırılmasıyla sonuçlanacak. Berlin, şirketin ayakta kalamaması durumunda ülkenin enerji sektörü üzerinde domino etkisi yaratabileceğinden korkuyor.

Reuters’e göre, Uniper’in bildirdiği net zarar, Almanya’nın kurumsal tarihindeki en büyük zararlardan biri.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir