ABD, ulusal güvenliğe yönelik ‘risk’ nedeniyle Çin teknoloji ithalatını yasakladı

Kısıtlamalar, telekom devleri Huawei ve ZTE’nin yanı sıra diğer birkaç firmayı da hedefliyor.

Washington, Çin’in en büyük üreticilerinin yeni telekomünikasyon ekipmanlarının ithalatını ve satışını ABD ulusal güvenliğine yönelik “ kabul edilemez bir risk ” teşkil ettikleri iddiasıyla yasakladı.

ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) Cuma günü yapılan açıklamaya göre , yasak Çin’in telekom devleri Huawei ve ZTE, gözetim ekipmanı üreticisi Dahua Technology, video gözetim şirketi Hangzhou Hikvision Digital Technology, telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Hytera Communications tarafından üretilen teknoloji ürünlerini hedefliyor. yanı sıra bağlı ortaklıkları ve iştirakleri.

“ FCC, güvenilir olmayan iletişim ekipmanlarının sınırlarımız içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliğimizi korumaya kararlıdır ve biz burada bu çalışmaya devam ediyoruz. FCC Başkanı Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada, ” Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyonu içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçası ” dedi.

Ajans, yeni düzenlemenin ekipman ithalatı ve satışının gelecekteki onayları için geçerli olduğunu kaydetti. Ancak, daha önce verilen onayları iptal edebileceğini de belirtti.

Beş Çinli şirketin tamamı , ABD pazarına erişimlerini kısıtlamak amacıyla bu yılın Mart ayında FCC’nin sözde “ kapsanan listesine ” eklendi. FCC, o sırada firmaların Pekin tarafından ABD vatandaşlarını gözetlemek için kullanılabileceğini söyledi.

Huawei şimdiye kadar yasak hakkında yorum yapmayı reddederken ZTE, Dahua, Hytera ve Washington’daki Çin büyükelçiliği medyanın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Ancak bu yılın başlarında, Çin büyükelçiliği FCC’yi ” devlet gücünü kötüye kullanmakla ” ve Çinli telekom şirketlerine ” kötü niyetle saldırmakla ” suçladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir