Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Big Tech devini çevrimiçi reklamcılık işindeki hakimiyetini kötüye kullanmakla suçladı…

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, şirket aleyhine açtığı davada, Google’ın çevrimiçi reklamcılık endüstrisi üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü büyük tehdidi yasa dışı bir şekilde ezmek veya azaltmak için “rekabet karşıtı, dışlayıcı” uygulamalar kullandığını iddia etti.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) , Salı günü Virginia, İskenderiye’deki ABD Bölge Mahkemesinde Google’a karşı antitröst davasını açtı ve şirketin reklam işinin bir kısmını satmaya zorlanması çağrısında bulundu. Reklamcılık, Big Tech devinin gelirinin yaklaşık %80’ini oluşturuyor.

Google, müşterilerin reklam alanı sunmasını, daha iyi reklamlar oluşturmasını ve yayıncıları reklam verenlerle eşleştirmesini sağlayan baskın hizmetlere sahiptir. Davaya göre şirket, “gerçek veya potansiyel” rakipleri satın almak veya bozmak için büyüklüğünden ve erişiminden yararlandı ve reklam verenlere ve web sitelerine hizmetlerini kullanmaktan başka seçenek bırakmadı.

DOJ, “Google, dijital reklamcılık endüstrisinde anlamlı rekabeti engelledi ve yeniliği caydırdı, rekabet üstü karları kendisine aldı ve serbest piyasanın günümüzün güçlü internetini mümkün kılan reklamverenlerin ve yayıncıların çıkarlarını desteklemek için adil bir şekilde işlemesini engelledi” dedi.

Google, hükümetin “son derece rekabetçi” çevrimiçi reklamcılık işinde kazananları ve kaybedenleri seçmeye çalıştığını savundu . Şirket yaptığı açıklamada, DOJ’un kusurlu argümanlarının, yakın zamanda bir federal mahkeme tarafından reddedilen bir Teksas davasındakileri büyük ölçüde kopyaladığını söyledi.

Salı günkü davada Google’ın ana eyaleti California da dahil olmak üzere sekiz eyalet federal hükümete katıldı. Colorado Başsavcısı Phil Weiser , “Google’ın tekelini gevşetmek ve dijital reklamcılık işinde rekabeti yeniden sağlamak için bu davayı açarak harekete geçiyoruz” dedi.

Biden’ın selefi, o zamanki Başkan Donald Trump’ın yönetimi, 2020’de şirketin baskın çevrimiçi arama işindeki rekabete aykırı uygulamalar iddiasıyla Google’a karşı bir antitröst davası açtı. Bu davanın bu yıl içinde mahkemeye çıkması planlanıyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir