E-6B Mercury hava komuta merkezi, Washington’un Avrupa Komuta bölgesinde operasyonlar yürütmek için İzlanda’ya indi.

ABD Avrupa Komutanlığı’nın (EUCOM) Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’nın Yeni START nükleer anlaşmasını askıya almasını yasayı imzalamasından kısa bir süre sonra, ABD Donanmasının nükleer savaş durumunda kilit uçağı İzlanda’ya indi.

Komutanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, ABD Stratejik Komutanlığının Birinci Kanadı’na atanan E-6B Mercury mürettebatı, ABD’nin İzlanda Büyükelçisi’nin yanı sıra diğer diplomatik ve askeri liderlerle bir araya geldi. Açıklamaya göre uçak, EUCOM sorumluluk alanında operasyonlar yürütüyor.

E-6B Mercury uçağı , topyekun bir nükleer savaş, felaket veya diğer büyük ölçekli çatışma durumunda havadan komuta yeri olarak hizmet verecek şekilde tasarlandığından, genellikle “kıyamet günü uçağı” olarak anılır.

Pentagon’a göre uçak, ABD komutanlığının hem stratejik hem de stratejik olmayan silah sistemleriyle iletişim kurmasına izin vererek, nükleer savaş başlıkları taşıyabilen kara ve denizaltı tabanlı balistik füzeleri fırlatmayı mümkün kılıyor.

Haber, Moskova’nın Washington’a, Rusya’nın ABD ile Rusya arasında kalan son nükleer silah azaltma anlaşması olan New START anlaşmasına katılımının askıya alınmasına ilişkin resmi bir nota göndermesinden hemen sonra geldi. Anlaşmanın, her iki ülkenin de nükleer stoklarını sınırlaması ve her birinin, uyumluluğu doğrulamak için karşıt cephaneliği izlemesine izin vermesi gerekiyordu. Ancak hem Moskova hem de Washington, diğer tarafı bu tür denetimlere izin veren anlaşmaya uymamakla suçladı.

Putin geçen hafta anlaşmanın geçici olarak askıya alındığını duyurdu ve ABD’yi “bencil çıkarlarına ” uyacak şekilde “uluslararası düzeni yeniden şekillendirmeye” çalışmakla ve Rusya’nın “onlar canları ne isterse onu yaparken” antlaşmalara uymasını talep etmekle suçladı. Başkan ayrıca Batılı liderlerin Rusya’yı “stratejik bir yenilgiye uğratmak” istediklerine ve Rusya’nın stratejik havacılık üslerine yönelik Ukrayna insansız hava araçları saldırılarına açıkça yardım etmek istediklerine işaret etti.

Moskova’nın anlaşmayı gözlemlemeye devam edebilmesi için Putin, NATO’nun nükleer cephaneliği hakkında “açık bir fikre” sahip olması gerektiğini söyledi – anlaşmaya katılabileceklerini söylediği İngiltere ve Fransa’nın elindeki silahlar da dahil.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir