Pentagon yetkilileri, yeni bir komuta Pekin’in oluşturduğu “hız tehdidine” karşı koyacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri, yetkililerin Kuzey Kore ve Çin gibi bölgesel rakiplerle artan gerilimlere giderek daha fazla işaret ettiği Hint-Pasifik bölgesinde ilk bileşen komutasını kurmaya hazırlanıyor.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı (INDOPACOM) Pazartesi günü hareketi duyurdu ve bu hafta uzaya fırlatıldıktan sonra yeni Uzay Kuvvetleri birimini denetleyeceğini belirtti. INDOPACOM, Doğu Asya’nın çoğundan ve Hindistan Yarımadası’ndan sorumlu muharip komutanlıktır ve şube 2019’un sonlarında oluşturulduktan sonra bir Uzay Kuvvetleri bileşenine ev sahipliği yapan ilk şirket olacaktır.

Bir kez kurulduktan sonra, Uzay Kuvvetleri biriminin ABD’nin bölgedeki ülkelerden ateşlenen balistik ve seyir füzelerini tespit etme ve önleme yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacağı bildiriliyor , ancak ordu tam işlevi hakkında çok az ayrıntı verdi.

Şubenin yeni atanan uzay operasyonları şefi Lt. Gen. B. Chance Saltzman, daha önce birimin büyük ölçüde Pekin’e odaklanacağını öne sürmüştü.

Geçen Mayıs ayında düzenlenen bir etkinlikte Saltzman , “Yerin artık o kadar kritik olduğunu düşünüyoruz ki, o masada bir koltuğa ihtiyacımız var,” dedi ve ekledi: “Çin hızlanan bir tehdit olduğundan, INDOPACOM’da hizmet bileşenini ayağa kaldırmamız çok önemliydi. ”

Duyuru, ABD ordusunun Hint-Pasifik’teki varlığını artırdığını gören Washington ile Çin ve Kuzey Kore gibi çok sayıda bölgesel rakip arasındaki artan gerilimin ortasında geldi. Güney Kore ve Japonya ile yakın zamanda gerçekleştirilen bir dizi ortak tatbikat , Pyongyang tarafından bir dizi misilleme amaçlı füze denemesini tetikledi – yalnızca bu ay iki ICBM fırlatması da dahil. ABD’li milletvekillerinin Tayvan’a periyodik ziyaretlerini sürdürmeleri, adayı kendi egemen topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’i kızdırırken, Amerikan savaş gemileri de yaklaşık ayda bir Tayvan Boğazı’ndan geçiyor.

INDOPACOM, kendi Uzay Kuvvetleri bileşenini alan ilk muharip komutanlık olacak olsa da, Uzay Operasyonları Başkan Yardımcısı General David Thompson, ordu ” uzay yeteneklerini etkin bir şekilde entegre etmek” için çalışırken, birimler de dahil olmak üzere diğerlerinin “çok hızlı bir şekilde” onu takip edeceğini söyledi. ABD Merkez Komutanlığı ve Rusya ile çatışmasının ortasında Ukrayna ile eşi benzeri görülmemiş bir istihbarat paylaşımına zaten derinden dahil olan ABD Avrupa Komutanlığı altında.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir