Süpersonik bir B-1B, Kuzey Kore’nin son ICBM testinin ardından ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarına katıldı…

Seul ordusu Cumartesi günü yerel basında yer alan haberlere göre, bir ABD B-1B Lancer uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı, ABD-Güney Kore ortak tatbikatına katılmak üzere Kore Yarımadası’na yeniden konuşlandırıldı. Duyuru, Kuzey Kore’nin en son kıtalararası balistik füze (ICBM) testini gerçekleştirmesinden bir gün sonra geldi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan (JCS) yapılan açıklamada, “Güney Kore ve ABD, bugün ABD Hava Kuvvetleri’nin Kore Yarımadası’na yeniden konuşlandırılan B-1B stratejik bombardıman uçağıyla ortak bir hava tatbikatı gerçekleştirdi .”

Ordu, ABD süpersonik bombardıman uçağının Güney’in hava savunma tanımlama bölgesi üzerinden uçtuğunu ve Güney Koreli F-35A jetleri ve Amerikan F-16 savaş uçakları tarafından eşlik edildiğini belirtti.

JCS , “Bu tatbikatla, Güney Kore-ABD ittifakının ortak askeri kapasitesini ve Washington’un Kore Yarımadası’nı koruma ve genişletilmiş caydırıcılık sağlama taahhüdünü bir kez daha gösterdik” dedi.

Bu ayın başlarında Yonhap haber ajansı, Washington’un 2017’den bu yana ilk kez B-1B bombardıman uçaklarını Güney Kore’ye yeniden konuşlandıracağını bildirdi. Haber kaynağına göre bu hareket, Seul’ün ABD’den “stratejik varlıkların” konuşlandırılmasını artırmasını istemesinin ardından geldi . Yarımada, bu yıl Kuzey tarafından rekor sayıda füze fırlatılmasının ortasında.

Cuma günü, iki devletin orduları, JCS’nin “Kuzey Kore’nin ICBM provokasyonu” olarak adlandırdığı şeye yanıt olarak Doğu Denizi üzerinde hava tatbikatları düzenledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin en son ICBM testinin, DPRK hükümetinin düşmanlarının “Kore Yarımadası’nın barış ve istikrarını yok etmeye çalışan çılgın saldırganlık ve savaş tatbikatlarına” misilleme yapma “güçlü iradesini” yeniden teyit edeceğini söyledi. Test, Kuzey tarafından kısa menzilli bir balistik füze fırlatılmasından 24 saatten kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Pyongyang, Güney Kore ve müttefiklerinin askeri tatbikatlarını defalarca kınadı, onları bir işgal hazırlığı olarak nitelendirdi ve füze fırlatmalarının ABD ve bölgedeki ortaklarından gelen ” provokasyonlara ” meşru bir yanıt olduğunda ısrar etti. Washington aynı şekilde Kuzey Kore’nin eylemlerini kışkırtıcı olarak nitelendirdi ve tüm silah testlerini durdurmasını talep etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir