Justin Sullivan

Justin Sullivan

Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes da 400 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalacak…

Hızlı ve düşük maliyetli kan testleri sunan ABD’li girişim Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes, dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve Cuma günü 11 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme belgelerine atıfta bulunan basında çıkan haberlere göre, California, San Jose’deki bir mahkeme Holmes’u, şirketinin kan testi teknolojisinin varsayılan etkinliği konusunda yatırımcıları kandırdığı iddia edildikten sonra üç dolandırıcılık ve bir komplodan suçlu buldu. Holmes ayrıca 400 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Yargıç cezayı verirken, “Bu, heyecan verici bir girişimin büyük beklentilerle ilerleyip gerçek dışı beyanlar, açık kibir ve yalanlarla boşa çıktığı bir dolandırıcılık davasıdır.” dedi.

Holmes, anında kan testi cihazları üreten Theranos’u 2003 yılında kurdu. Teknoloji popüler hale geldi ve 2015’te Theranos’un piyasa değeri yaklaşık 9 milyar dolara yükseldi. Holmes, Forbes’un servetini 4,5 milyar dolar olarak tahmin etmesiyle dünyanın en genç kadın milyarderi oldu.

Ancak girişimin lansmanından kısa bir süre sonra hastalar Theranos cihazlarındaki hatalardan şikayet etmeye başladı ve 2015’te şirketteki dolandırıcılık faaliyetlerine ilişkin raporlar medyada yer almaya başladı ve muhbirler şirketi yatırımcıları ve müşterileri Theranos’un yetenekleri konusunda aldatmakla suçladı. teknoloji. Skandalın ardından Theranos, 2018’de kapanmak zorunda kaldı.

Raporlara göre, savcılar başlangıçta Holmes’un 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasını ve 800 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını istedi. Avukatları cezanın 18 aya indirilmesini istedi.

Şu anda bir çocuk beklediği için cezasını gelecek yıl nisan ayında çekmeye başlayacak. Holmes’un avukatlarının şimdi temyize gitmesi ve yargıçtan temyiz süresi boyunca kefaletle serbest kalmasına izin vermesini istemesi bekleniyor.

Forbes artık Holmes’un varlıklarının değerini 0 $ olarak tahmin ediyor.

Theranos’un eski operasyon şefi Ramesh ‘Sunny’ Balwani de bu yılın başlarında adli dolandırıcılık suçlamalarından suçlu bulundu. Cezasının gelecek ay için belirlendiği bildiriliyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir