Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 19°C
Açık
Samsun
19°C
Açık
Paz 20°C
Pts 20°C
Sal 22°C
Çar 22°C

Adalet Bakanı BOZDAĞ, Diyarbakır’da Açıklamalarda Bulundu

Adalet Bakanı BOZDAĞ, Diyarbakır’da Açıklamalarda Bulundu
20 Şubat 2023 22:25
275

BAKAN BOZDAĞ: CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARIMIZ SORUŞTURMALARI TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem soruşturmalarıyla ilgili, “Cumhuriyet Başsavcılıklarımız yasalarımızdaki usul ve esaslara göre soruşturmaları titizlikle yürütüyor” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, “Delillerin toplanması konusunda da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Şu ana kadar deprem yaşanan her yerde deliller kanunlarımıza uygun bir şekilde toplanmaktadır. Delil toplanmadan kaldırılmış tek bir enkaz dahi yoktur.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’daki Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ve soruşturmalara ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Deprem felaketinin hemen sonrasında diğer bakanlarımız farklı illere intikal ettiği gibi Adalet Bakanı olarak ben ve ekibim de aynı gün Diyarbakır’ımıza intikal ettik. Diyarbakır’ımızdaki deprem sonrası çalışmaların Diyarbakır’da büyük bir koordinasyon içerisinde Valimiz ve diğer ilgili birimlerimizle beraber yönetmek ve deprem sonrası yardım, enkaz kaldırma, diğer her türlü iş ve işlemleri yürütmek üzere hummalı bir çalışmayı ortaya koyduk. Gerçekten hem devletimiz olayın ilk anından itibaren bütün imkan ve kabiliyetlerini seferber ettiği gibi vatandaşlarımız da kendi yardımseverlikleriyle, kendi güçleriyle, imkanlarıyla da bu seferberliğe katılmıştır. Deprem sonrasında millet ve devletin el ele olması, vatandaşlarımızın enkaz altında olan ya da depremzede olan her bir insanımıza ulaşma konusundaki samimi gayreti ve bu konudaki iş birliği dayanışması sadece Türkiye’miz için değil dünyamız için de büyük bir örneklik ortaya koymuştur. Ortaya çıkan bu tablo, milletimiz açısından son derece önemlidir. Türk milleti geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de dar ve zor zamanlarda bir ve beraber olmayı her zaman başarmıştır. Bundan sonra da birliğimizi, dirliğimizi koruyarak her türlü felaketin üstesinden geleceğimize yürekten inanıyoruz.

Diyarbakır’da Valimiz ve birim müdürlerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, jandarmamız, askerimiz, polisimiz AFAD’ımız, Çevre Şehircilik ve diğer bütün birimler ne kadar bu alanda birlikte çalıştığımız ortaklarımız varsa hepsi ilk günden itibaren büyük bir özveriyle çalıştılar.

DİYARBAKIR’DA ENKAZ ALTINDA OLAN HER BİR VATANDAŞIMIZA ULAŞILDI

Diyarbakır’ımızda depremden sonra şu ana kadar yaptığımız tespit çerçevesinde 126 binanın yıkıldığını ve buradan 74 binanın acil yıkılacak binalar arasında olduğunu görüyoruz. Bu yıkık binalardan ise içinde insanımızın mukim olduğu 6 bina vardı. Bu binaların enkazları kaldırıldı. Enkaz altında olan her bir vatandaşımıza ulaşıldı. Bunlardan kimisi sağ olarak kurtarıldı, kimilerine vefat etmiş olarak maalesef ulaşılabildi. Kimileri de hastaneye kaldırıldıktan bir müddet sonra sağ olarak ulaşıldığı halde vefat edenler oldu. Bu kapsamda baktığımızda Diyarbakır’ımızda toplam 912 yaralımızın ve 414 vefat eden insanımızın bulunduğunu görüyoruz. Bu vesileyle tekrar vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

DİYARBAKIR’DA KİMLİKLENDİRME İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Diyarbakır’da kimliklendirme işlemlerinin de hepsi tamamlandı. Şu ana kadar kimliklendirme işlemi yapılamayan herhangi bir insanımız yoktur. Vefat eden her bir insanımız kendi yakınlarına doğru bilgi ve tespitler çerçevesinde teslim edilmiş ve defin işlemleri tamamlanmıştır. Diyarbakır’ımızda kısaca kimliklendirilmeyen vefat eden insanımız olmadığı gibi defnedilmeyen insanımız da kalmamıştır. Şu anda ‘yakınım deprem nedeniyle enkaz altında ya da kayıp’ diye Diyarbakır’da herhangi bir müracaat olmadığı gibi böyle bir iddia da kalmamıştır. Çünkü bütün vatandaşlarımıza ulaşılmıştır.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Diyarbakır’da hasar tespit çalışmaları da hızla devam etmektedir. Şu ana kadar hasar tespit çalışmaları Diyarbakır merkezde bina bazında yüzde 57 oranında 4 büyük ilçeyi kastediyorum ve bağımsız bölüm yani daire bazında ise yüzde 87 oranında tamamlandığını ifade edebilirim. Kısa bir süre içerisinde Diyarbakır’ımızın bütün ilçe ve köyleri dahil bütün konut stokunu elden geçirerek hasar tespit çalışmalarını tamamlayacağımızı ifade etmek isterim. Yapılan çalışmalar çerçevesinde şu ana kadar Diyarbakır’da yıkık 126 bina, 599 bağımsız bölüm, acil yıkılacak 74 bina, 519 bağımsız bölüm, ağır hasarlı 959 bina, bağımsız bölüm olarak 7 bin 341 bağımsız bölüm, orta hasarlı 1196 bina ve bağımsız bölüm olarak 12 bin 546 bölüm yani daire, az hasarlı bağımsız bina 12 bin 268 tabii bağımsız bölüm sayısı ise 113 bin 604, hasarsız 31 bin 354 bina ve bağımsız bölüm olarak da 236 bin 97 olduğunu ifade edebiliriz. Şu ana kadar toplamda acil, ağır hasarlı ve yıkılmış bina ve bağımsız bölüm sayısına baktığımızda toplamda 1159 bina ve 8 bin 459 bağımsız bölüm olduğunu görüyoruz. Hasar tespit çalışmaları Diyarbakır’ımızda 279 komisyon tarafından hızla sürdürülmektedir. Yakın bir zamanda da bu çalışmaların tamamlanacağını ifade etmek isterim.

DİYARBAKIR’DA BARINDIRMA SORUNU ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AŞILDI

Barınmayla ilgili de Diyarbakır’da yaşanan sorunlara süratle müdahale edildi. Bir yandan kapalı mekanlar, yani camiler, spor tesisleri, gençlik merkezleri, sosyal tesisler gibi alanlar tahsis edilirken öte yandan çadır kentler kuruldu. Yurtlarımız da bu maksatla ayrıca tahsis edildi. Geçen zaman içerisinde yaklaşık 200 bin kişiyi ilk zamanlarda buralarda ağırladık. Her türlü ihtiyaçları bunların yemesi, içmesi, tedavisi dahil karşılandı. Ancak hasar tespit çalışmalarının ilerlemesi ve bu çerçevede de evleri sağlam çıkan vatandaşlarımızın evlerine geçmeleri nedeniyle bu geçici barınma merkezlerinde barındırdığımız insan sayımızın önemli ölçüde azaldığını ifade etmek isterim. Şu ana kadar yaklaşık 200 binlerden bu rakamın şu anda 10 bin 654’e düştüğünü ifade etmek isterim. Bu rakamın da biz barındırma yerlerine baktığımızda 1850’sini çadır kentlerde ve 4 bin 948’ini de Kredi ve Yurtlar Kurumumuza ait yurtlarda barındırmaktayız. Barındırma konusunda da önemli ölçüde sorunu Diyarbakır’da aştığımızı ifade etmek isterim. Kalan binaların hasar tespit çalışmaları tamamlandığı takdirde oradan da evine geçecek vatandaşlarımızı hesap edersek Diyarbakır’da bu sorunun önemli ölçüde aşıldığını ifade etmekte fayda görüyorum. Yurtlarda henüz kullanabileceğimiz kapasitemiz olduğunu da ifade etmek isterim. Ortaöğretim pansiyonlarıyla ilgili de daha henüz oralarda bir kullanıma girmedik ama ihtiyaç olması halinde buraların da değerlendirmesi yapılacaktır.

SORUŞTURMALAR USUL VE YASALARA UYGUN YÜRÜTÜLMEKTE

Soruşturmalarla ilgili şunu ifade etmek isterim. Bütün illerde olduğu gibi Diyarbakır ilimizde de soruşturmalar büyük bir titizlikle hukuka uygun biçimde yürütülmektedir. Her yerdeki soruşturmalar usul ve yasalara uygun yürütülmektedir. Zaman zaman kamuoyunda farklı değerlendirmeler yapılmakta. Bunların kimi bilgisizlikten, kimi de maalesef kötü niyetten kaynaklıdır. Bilgisizlikten olanlara fazlaca bir şey söylemek istemem. Ama gerçekten art niyetle, manipüle etmek ve toplumu farklı şekilde algılarla bir tarafa yönetmek isteyenleri bir kez daha kınadığımı ifade etmek isterim. Soruşturmaların nasıl yapılacağı yasalarımız da bellidir. Cumhuriyet başsavcılıklarımız yasalarımızdaki usul ve esaslara göre soruşturmaları titizlikle yürütüyor. Deprem nedeniyle yıkılan binalarda hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın olduğu yerlerde sorumluluğu olduğu değerlendirilen herkesle ilgili çalışmaların zaman aldığı büyük bir titizlik içinde yürütüldüğünden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Delillerin toplanması konusunda da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Şu ana kadar deprem yaşanan her yerde deliller kanunlarımıza uygun bir şekilde toplanmaktadır. Bilirkişiler yine usul, yasa ve fenne uygun bir incelemelerini ve çalışmalarını sürdürmektedir. Delil toplanmadan kaldırılmış tek bir enkaz dahi yoktur. Aksi yöndeki haber ve yorumların büyük bir karalama kampanyası olduğunu bir kez daha buradan ifade etmek isterim.

ADLİ TIP KURUMU UZMANLARIMIZ BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE ÇALIŞIYOR

Ayrıca Adli Tıp Kurumumuz kimliklendirme çalışmalarını da büyük bir titizlikle yürütmektedir. Zira kimliklendirmede sorun yaşanan konularda kimliklendirme maksadıyla DNA raporlarının hazırlanması, yakınlarından alınan referans numunelerle eşleştirilmesi biraz zaman almaktadır. Ama bu konuda da büyük bir başarı ortaya konulduğunu ifade etmek isterim. Adli Tıp Kurumu uzmanlarımız büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Emniyetimizle iş birliği içerisinde bu çalışmaları savcılıklarımızla da koordineli bir şekilde yürütmektedirler.

HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN

Ben Diyarbakır’daki çalışmalar nedeniyle tekrar buradaki emek veren her bir arkadaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah ülkemiz bu deprem felaketinin yıkıntılarını hızlıca kaldıracak, yaraları hızlıca saracak. Biliyoruz ki ölenlerimizi geri getiremeyiz ama kalanlarımızın yaralarını sarmak devletimizin en önemli vazifesidir. Öncelikli görevidir. Bundan sonra Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu vazifeyi de hassasiyetle yerine getireceğinden hiç kimsenin endişesi olmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bundan önce yaşanmış depremlerde hangi sözü verdiyse sözlerini bir bir yerine getirdi. Van’daki depremde, Elazığ depreminde, Malatya depreminde, Bingöl depreminde, Tunceli depreminde ve Düzce, İzmir depremlerinde milletimize hangi sözü verdiysek ne kadar zamanda nasıl yapacağımızı taahhüt ettiysek sözlerimizi aynen tuttuk. Şimdi buralarda da verdiğimiz sözleri aynen tutacak milletimize taahhüt ettiğimiz her şeyi bir bir yerine getireceğiz. Bunun için de bizim zamana ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bir yıl içerisinde bütün bu sözlerin yerine geldiğine hem Diyarbakırlılar, hem deprem yaşayan yerdeki vatandaşlarımız hem de aziz Türk milleti şahit olacaktır. Biz bu gayretle bundan sonraki süreçte de hızlıca çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.

Şu anda Diyarbakır’da konteyner kentte 675 konteynerin planlaması var. Çadır kentte de 2 bin 200 çadır kent planlamıştık ama ihtiyaca göre biz bunu biraz da çadır kentlerin alanını genişleterek 2 bine düşürdük. Ve bunlar da ayrıca ihtiyaca binaen hazır halde tutulmaktadır.

Diyarbakır’ımızın suyunda bir sıkıntı yok ama Sağlık Bakanımızın açıklamalarına hepimizin itibar etmesinde fayda var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.