Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre, Afrika’nın en zengin insanlarının toplam serveti, geçen yıl küresel hisse senedi değerlerindeki düşüş nedeniyle servetlerinin 81,5 milyar dolara düşmesinin ardından 87,3 milyar dolara sıçradı.

Kıtanın en büyük çimento üreticisi Dangote Cement’in kurucusu ve başkanı Aliko Dangote, üst üste on ikinci yıldır Afrika’nın en zengin iş adamı olarak sıralamada başı çekiyor. Endekse göre, servetinin 19.4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Güney Afrikalı işadamı Johann Rupert ise 12,1 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer aldı. Rupert, marka portföyünde Cartier, Montblanc, Chloe, Dunhill ve Van Cleef & Arpels gibi markaların yer aldığı İsviçreli lüks eşya firması Richemont’un başkanıdır. Veriler, yılın başından bu yana servetinin büyük ölçüde Richemont’taki hissesindeki artış sayesinde 1.19 milyar dolar arttığını gösteriyor.

Bir diğer Güney Afrikalı ve De Beers elmas servetinin varisi Nicky Oppenheimer, Afrika kıtasının en zengin üçüncü adamı. Yılbaşından bu yana 425 milyon dolar kazandı ve servetini 8.5 milyar dolara çıkardı. Oppenheimer, Londra merkezli Stockdale Street ve Johannesburg merkezli Tana Africa Capital aracılığıyla Afrika, Asya, ABD ve Avrupa’da özel sermaye yatırımlarını sürdürüyor.

Oppenheimer’ı, çimento üretimi, şeker rafinerisi ve gayrimenkulü kapsayan bir holding olan BUA Group’un kurucusu Nijeryalı iş adamı Abdulsamad Rabiu takip ediyor. Afrika’nın en zengin dördüncü iş adamının net değeri 8,2 milyar dolar.

Mısır’ın en zengin iş adamı Nassef Sawiris beşinci sırada yer aldı. Sawiris’in en değerli varlığı, dünyanın en büyük azotlu gübre üreticilerinden biri olan Hollandalı gübre grubu OCI’deki %38,8’lik hissesidir. Diğer varlıkları arasında, değeri 2,5 milyar doları aşan Alman spor giyim devi Adidas’ın %7 hissesi yer alıyor. Serveti yılın başından bu yana 198 milyon dolar artarak 7.34 milyar dolara yükseldi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi, dünyanın en zengin 500 kişisinin sıralamasıdır ve sahip oldukları şirketlerin hisse fiyatlarına göre hesaplanır. Liste şu anda 19 Afrikalı milyarderi içeriyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir