Almanya’nın en büyük gaz ithalatçısı Uniper Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Gazprom’undan teslim edilmeyen doğal gaz için milyarlarca avro tazminat istediğini ve bir tahkim süreci başlattığını söyledi.

Yakında kamulaştırılacak olan şirkete göre, Rus tedariğini yenilemek şimdiye kadar yaklaşık 11,6 milyar avroya (12,02 milyar dolar) mal oldu ve bu rakamın 2024’ün sonuna kadar artması bekleniyor.

“Bu davalarda önemli mali zararlarımızın tazminini talep ediyoruz. Uniper İcra Kurulu Başkanı Klaus-Dieter Maubach , Gazprom ile sözleşmeye dayalı olarak kararlaştırılan ancak teslim edilmeyen ve ikamelerini son derece yüksek piyasa fiyatlarından tedarik etmek zorunda kaldığımız ve hala yapmak zorunda olduğumuz gaz hacimleriyle ilgili” dedi.

Rus Gazprom Export, Uniper’in tahkim sürecini başlattığını doğruladı, ancak sözleşme ihlallerini veya belirtilen tazminat taleplerinin meşruiyetini tanımadığını söyledi.

Rusya, teslimatlardaki azalmayı başlangıçta Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle kesintiye uğrayan Kuzey Akım 1 boru hattındaki türbinlerin bakımına bağladı. Daha sonra Eylül ayında boru hattının bir bölümü havaya uçuruldu ve boru çalışmaz hale geldi.

Alman şirket ayrıca, Rus iş birimi Unipro’dan yasal ve personel açısından mümkün olduğunca uzaklaşmaya karar verdiğini duyurdu.

Uniper, yükselen enerji fiyatları ve ana tedarikçisi Rusya’dan gaz akışının durması nedeniyle iflasın eşiğine geldi. Bu ayın başlarında, Eylül ayı boyunca şaşırtıcı bir şekilde 40 milyar € (42 milyar $) net zarar bildirdi. Şirket şimdi kamulaştırmanın bir parçası olarak Alman hükümetinden 53 milyar dolarlık bir kurtarma paketi istiyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir