Bölgenin tarım bakanı, Kuzey Ren-Vestfalya’daki yeni kuralın “geriye doğru bir adım” olduğunu söyledi…

Almanya’nın en kalabalık eyaletindeki çiftçiler, görünüşe göre endüstriyi daha “yeşil” hale getirmeyi amaçlayan bir dizi yeni kısıtlama kapsamında belirli gübreleme tekniklerini kullanımlarını ciddi şekilde dizginlemek zorunda.

Perşembe gününden itibaren, Kuzey Ren-Vestfalya’daki çiftçilerin, şu anda eyaletin kullanılabilir tarım arazilerinin üçte birini kapsayan bir belirleme olan, kimyasalın “sorunlu” seviyelerine sahip olduğu düşünülen alanlarda %20 daha az nitratlı gübre kullanması gerekiyor .

Kurallar, bazı yerel çiftçiler ve siyasi yetkililer arasında popüler değil gibi görünüyor. Rheish Tarım Derneği başkan yardımcısı Erich Gussen, yeni düzenlemelerin daha düşük mahsul kalitesi anlamına geleceği konusunda uyardı ve çiftçilerin kuralları savaşmadan kabul etmeyeceklerini ima etti. “Çiftçiler arasında bizi gerçekten üzen büyük bir öfke var!” dedi.

“Bir buğday tarlasında optimum verim için 200 kg gübreye ihtiyaç duyulursa, çiftçiler artık 40 kg daha az gübre kullanmak zorunda kalır. Bu da verimin düşmesi ve buğdayın kalitesinin düşmesi anlamına geliyor!”

Tedbirin zamanlaması -çok az önceden bildirimde bulunularak Noel’den hemen önce geliyor- yerel bürokrasi önünde istisnalar için savunma çabaları tatiller ve diğer teknik ayrıntılar nedeniyle gecikeceğinden, rahatsızlığı en üst düzeye çıkaracak gibi görünüyor.

Kuzey Ren-Vestfalya tarım ve tüketiciyi koruma bakanı Silke Gorissen, düşük nitratlı bölgelerin son dakikada genişletilmesini “geri adım” olarak nitelendirdi. Gorissen, arazinin sorumlu kâhyalarından kendilerini zaten kanıtlamış olan kurucu çiftçiler için uzun süredir istisnalar aradığını iddia etti.

Son birkaç aydır Hollanda’da sürmekte olan benzer bir girişim, yüksek derecede yerel direnişle karşılaştı. Amsterdam’ın, ülkedeki çiftçilik savunucuları insanlığın bildiği en gelişmiş, sürdürülebilir tarım tekniklerinden bazılarına sahip olduklarını iddia etmelerine rağmen, AB’nin çevresel hedeflerini karşılamak için 3.000 kadar çiftliği satın almaya veya zorla kapatmaya çalıştığı bildiriliyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir