Federal Meclis Başkan Yardımcısı, Berlin’in enerji krizini çözememesinin ülke ekonomisini mahvedebileceği konusunda uyardı…

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, Pazar günü ulusal Bild am Sonntag gazetesinde yayınlanan bir röportajda, hükümetin mevcut enerji krizine uygulanabilir bir çözüm bulamaması nedeniyle Almanya’nın ciddi bir iflas etme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yetkiliye göre, Almanlar artık ülkelerinin “işlevsiz bir devlet” olma yolunda ilerlediği izlenimine sahip.

“Altyapı, enerji fiyatları ve Bundeswehr’in [ülkenin silahlı kuvvetlerinin] bizi koruyamaması, Alman makamlarının derhal harekete geçmesini gerektiren sorunlar, aksi takdirde işler ters gidecek” dedi.

Kubicki, Ekonomi Bakanı Robert Habeck’i Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den çok paraya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satın alırken aynı zamanda Almanya’da daha ucuz kaya gazı çıkarmayı tamamen ideolojik nedenlerle reddetmekle suçladı.

Alman makamlarının, ülke bir enerji kriziyle karşı karşıyayken çalışmaya devam etmesi gereken nükleer santrallere yaklaşımlarını gözden geçirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kubicki, “Artık Rusya’dan gaz ve petrol tedariği istemiyoruz, aynı zamanda ‘yeşil’ dostlarımız kömürle çalışan elektrik santrallerini yeniden başlatırken nükleer santrallerin ömrünün makul bir şekilde uzatılmasını engelliyor” dedi.

Milletvekili, hükümetin stratejisinde değişiklik yapılması ve enerji krizi karşısında aşırı mali yardımın reddedilmesi çağrısında bulundu.

Kubicki, “Enerji kriziyle mücadele kapsamında yıllarca para ödeme politikalarını sürdürmeye devam edersek, devlet sosyalizmi değilse de ulusal iflas riskiyle karşı karşıya kalırız” uyarısında bulundu.

Başkan Yardımcısına göre, Berlin’in krizin ortasında ek enerji kaynakları satın almak için harcamayı planladığı fonlar başlangıçta diğer alanlardaki yatırımlara yönelikti.

“Bu para basılamaz ve vergi mükellefleri tarafından karşılanamaz. Diğer alanları desteklemek için fon sıkıntısı riski nedeniyle uzun süre bir mali kriz durumunda kalamayız” dedi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir