‘Atina’nın korktuğu kaza’, ‘Ankara ateşe benzin döküyor’, ‘Erdoğan’ın ikili oyunu’ ve ‘Güney Kıbrıs’ta memnuniyet, Ankara’da öfke’ gibi başlıklar kullanan Yunan medyası, Atina ve Berlin arasında varılan bir anlaşmayı sayfalarına taşıdı.

Yunanistan’da hafta sonu da internet siteleri ve televizyonların manşetleri Türkiye oldu. Atina yönetimi, bir kez daha Türk uçakları ve insansız hava araçlarının hava sahasını ihlal ettiğini öne sürüyor. “Ege’de Türk savaş uçakları ihalllerinin sonu yok” diye yazan Kathimerini gazetesi, iki askeri gözlem uçağı ve bir drone’un Ege Denizi’nin birçok noktasında görüldüğünü ve önünün kesildiğini ileri sürdü.

To Vima gazetesi, Türk jetlerinin bir günde 39 ‘ihlal’ gerçekleştirdiğini, üç insansız hava aracının da radarlar tarafından tespit edildiğini iddia etti.

Skai televizyonu, Ege Denizi’nin ortasındaki Ardıççık Adası (Kinaro) semalarında üç Türk insansız hava aracının Cumartesi günü saat 09.07’de göründüğünü yazdı.

ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu bir yıllığına yeniden kaldırmasının Ankara’da öfkeye yol açtığını aktaran To Vima gazetesi, ‘Erdoğan’ın kördüğümü’ ifadesiyle skandal bir manşet kullandı. Türkiye’nin ilk resmi tepkisinin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla geldiğini belirten To Vima, Ankara’nın Washington’dan söz konusu kararın gözden geçirilmesini istediğini belirtiyor. Gazeteye göre, resmi açıklamada, adadaki iki taraf arasındaki eşitlik ilkesinin ihlal edildiği vurgusu öne çıktı.

‘Güney Kıbrıs’ta memnuniyet, Ankara’da öfke’ başlığını tercih eden CNN Yunanistan, “ABD’nin silah ambargosunu kaldırması ne anlama geliyor?” sorusunu yöneltti. Yayın organı, ilk resmi açıklamada Washington’dan gelen kararı Türkiye’nin güçlü şekilde kınadığını kaydetti.

Proto Thema internet sitesi, ‘ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu iptal etmesi Türkleri küplere bindirdi’ başlığını seçti.

Skai televizyonu ‘ABD’nin ambargoyu kaldırmasıyla Türkiye’de şok’ manşetini attı, Washington’ın Yunanistan için attığı F-35 ve F-16 Viper adımlarından sonra Güney Kıbrıs’ın şimdi istediği her silahı satın alabileceğini yazdı.

‘ATİNA’NIN KORKTUĞU KAZA’

‘Ege’de gerginlik sürüyor-Atina’nın korktuğu kaza’ başlıklı haberinde Ta Nea, Yunanistan’ı hedef alan doğrudan tehditlerin yanı sıra artık hiç kimsenin bir kaza ihtimalini dışlayamayacağını yazdı. Haberinde “Tehditler, uyarılar ve savaş naraları” ifadesine yer veren gazete, Ankara’nın tereddüt etmeden NATO’nun ve Batı’nın sınırlarını test ettiğini savundu: “Ve bu kesinlikle Atina’da endişe yaratıyor.”

‘ERDOĞAN’IN İKİLİ OYUNU’

CNN Yunanistan, ‘Türk saldırganlığı: Ankara ateşe benzin döküyor-Birkaç saatte çifte meydan okuma’ başlıklı bir diğer haberinde, Türkiye’nin yeni açıklamalarla ‘saldırgan’ hitabetinde ısrar ettiğini ileri sürdü.

Eleftheros Typos gazetesinde ‘Erdoğan’ın ikili oyunu’ başlıklı bir analiz yayımlandı. Analize göre, Türkiye kendi gündemini Moskova ve Batılı ülkelere taşımaya çalışıyor.

ALMANYA YENİSİNİ GÖNDERECEK

Kathimerini gazetesinde ise, Yunanistan ve Almanya arasında varılan bir anlaşma haberi dikkat çekici. Anlaşma, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Yunan mevkidaşı Kiryakos Miçotakis’in Ukrayna’ya destek kararı almasından hemen sonra duyuruldu.

Habere göre, Yunanistan’ın elindeki Sovyetler Birliği üretimi BMP-1 zırhlı personel taşıyıcılar Ukrayna’ya gönderilecek. 40 BMP-1’in yerine ise Almanya Yunanistan’a 40 Marder zırhlı muharebe aracı verecek.

‘Yunanistan ve Almanya arasında 40 Marder zırhlı araç için anlaşma’ başlığını kullanan Kathimerini, iki ülkenin savunma bakanları Nikos Panagiotopoulos ve Christine Lambrecht söz konusu uzlaşıya vardığını yazdı.

Ege Denizi’nde sakin geçen yaz mevsimi, Ağustos ayı sonlarında yerini fırtınaya bıraktı. Türk ve Yunan savaş uçakları, Ege Denizi üstündeki NATO görevinde Ağustos ayının son günlerinde karşı karşıya geldi. Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, ittifak görevi için 23 Ağustos Salı günü savaş uçaklarını havalandırdı.

Akdeniz üstünde uçacak ABD’ye ait ünlü bombardıman uçağı B-52’ye eşlik etmeye hazırlanan Türk jetlerine, Yunanistan tarafından radar kilidi atıldı. Ege Denizi’ndeki eşine az rastlanır olay Türkiye tarafından NATO’ya aktarıldı. ABD’liler de, B-52 yanında uçan Türk F-16’larının fotoğrafını yayınladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir