Aşağı Saksonya içişleri bakanı Boris Pistorius, ayrılan Christine Lambrecht’in yerini alacak…

Der Spiegel’in haberine göre Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius, Christine Lambrecht’in istifasının ardından Almanya’nın yeni savunma bakanı olacak. Görevdeki selefi Pazartesi günü, rol için uygun olmadığı için defalarca eleştirildikten sonra, istifa ettiğini duyurdu.

Medya kuruluşu Salı günkü makalesinde, varsayımda bulunmasına neyin yol açtığını açıklamadı. Rapor, basitçe, bakanın bir süredir federal bir politikacı olma emelleri olduğunu belirtiyor. Örneğin 2019 yılında Pistorius, üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanlığı için yarıştı.

2013’ten beri Aşağı Saksonya’nın içişleri bakanı olarak görev yapıyor. Der Spiegel’e göre 62 yaşındaki, kısmen açık sözlü konuşma tarzı nedeniyle bölgenin en popüler bakanları arasında yer alıyor. Ayrıca, siyasi muhaliflerle değil, gerekirse SPD üyeleriyle de çatışmaktan kaçınmayacak biri olarak tanımlanıyor.

Aşağı Saksonya içişleri bakanı olarak görev yaptığı süre boyunca, Pistorius’un güvenlik görevlileriyle iyi çalışma ilişkileri kurmayı da başardığı bildirildi.

Der Spiegel, adaylığı onaylanırsa, Alman kabinesindeki Şansölye Olaf Scholz’un şimdiye kadar korumaya çalıştığı bir şey olan cinsiyet dengesinin değişeceğini kaydetti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir