Ural Gümrük İdaresi’nin Perşembe günü bildirdiğine göre, Rusya’nın Yekaterinburg kentinden seyahat eden bir adamın bagajında ​​altın kaplama bir Kalaşnikof tüfeği bulundu.

Silah, Koltsovo havaalanı gümrük memurları tarafından bulundu ve adamın onu bir silah hediye kutusu içinde beyan edecek bagajı olmayan yolculara yönelik bir gümrük girişi olan “yeşil koridordan” kaçırmaya çalıştığını söyledi. Yolcu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e uçuyordu.

Silahın sahibinin yetkililere tüfeğin hizmet dışı bırakılmış bir model olduğunu söylediği bildirildi. Zlatoust ustaları tarafından süslendiğini söylediği silahın Özbekistan’daki bir arkadaşına hediye edilmek istendiğini iddia etti.

Gümrük servisine göre, söz konusu 7,62 mm kalibreli Kalaşnikof tüfeği 1974 yılında inşa edildi – aynı yıl, daha yaygın olarak AK-74 olarak bilinen model, SSCB’de hizmete girdi. Silahın namlusu, gövdesi, dürbünleri ve şarjörü altın kaplamaydı ve girift bir dokuya sahipti. Tüfeğin dipçiği ve kabzası değerli ağaçlardan yapılmıştır. Yetkililer, böyle bir silahın fiyatının yarım milyon rubleye veya yaklaşık 7.265 dolara ulaştığının tahmin edildiğini ekledi.

Gümrük yetkilileri, şimdi tüfeğe el koyduklarını ve onu savaşa hazır duruma getirme olasılığını belirlemek için uzmanlara teslim ettiklerini söylüyorlar.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir