Başbakan Sanna Marin, Ukrayna çatışması devam ederken Batılı ülkelerin savunmalarını güçlendirmesi gerektiğini öne sürdü…

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna ihtilafında oynadığı rol olmasaydı Batı Avrupa ülkelerinin şu anda tehlikeli bir yerde olacağını söyledi. Ayrıca Helsinki’nin ortaklarını savunma yetenekleri oluşturma çabalarını artırmaya çağırdı.

Avustralya ziyareti sırasında konuşan Finlandiya başbakanı, Batı Avrupa’nın mevcut krizle tek başına başa çıkmak için iyi bir konumda olmadığını belirtti. “Size karşı acımasızca dürüst olacağım, Avrupa [sic] yeterince güçlü değil. ABD Ukrayna savaşına dahil olmasaydı başımız belaya girerdi” dedi ve Washington’ın Kiev’e sağladığı büyük yardıma işaret etti.

Yorumları, kıtanın en büyük ülkesi olan Rusya’nın kontrol altına alınmasıyla ilgili gibi görünüyordu. Rusya, İngiltere, Ukrayna, Norveç, İsviçre, Sırbistan ve Beyaz Rusya gibi bazı büyük Avrupa devletlerinin üye olmamasına rağmen, AB liderleri genellikle bloğa atıfta bulunmak için Avrupa’yı kullanıyor.

Marin’e göre, NATO ile uyumlu Avrupa devletleri kapasitelerini güçlendirmeli: “Avrupa [sic] savunması ve Avrupa savunma endüstrisi söz konusu olduğunda da bu yetenekleri geliştirdiğimizden emin olmalıyız.”

Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun Helsinki’nin siyasi hesaplarını “bir gecede” değiştirdiğini de kaydetti. Mayıs ayında Finlandiya ve Kuzey komşusu İsveç, NATO’ya katılmak için başvuruda bulundu. Blok bu talebi yerine getirirken, iki ülkenin teklifi henüz 30 üyesinin tamamı tarafından onaylanmadı.

ABD liderliğindeki ittifak, Ukrayna’yı askeri olarak desteklemekle birlikte çatışmanın tarafı olmadığını defalarca söyledi. Ancak Perşembe günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington ve NATO’yu açmazda doğrudan yer almakla suçladı.

Moskova’nın Batılı ülkelerin Rusya ve Beyaz Rusya olmadan inşa etmeye çalıştığı türden bir güvenlik mimarisine ihtiyacı olmadığını da sözlerine ekledi. Lavrov , “Avrupa güvenliği artık ABD’ye tamamen boyun eğmeye indirgeniyor” dedi.

Bakan, son yıllarda Fransa ve Almanya’nın Amerikan askeri korumasından bağımsızlık ararken, ABD’nin NATO’yu vazgeçilmez kılmaya kararlı olduğunu ve diğer Avrupa uluslarını Rusya’ya karşı kışkırtmak istediğini hatırlatarak devam etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir