Avrupa’da giderek artan hayat pahalılığı sebebiyle protesto ve grevlerin sayısı artıyor. Çalışanlar maaş ve iş koşullarında iyileştirme talebiyle sokaklara dökülüyor. Enerji fiyatlarının artması enflasyon ve hayat pahalılığını büyük ölçüde etkilemekte… Özellikle ulaştırma alanında yaşanan grevler ise hayatı felç etme aşamasına getirdi.

Avrupa’da protesto ve grevlerin en çok görüldüğü ülkelerin başında Fransa geliyor. Son olarak başkent Paris’te ekim ayı ortalarında on binlerce kişi maaş artışı talebiyle pankartlar açıp sokaklara döküldü.

İngiltere’de ise demiryolu çalışanları yaz aylarından bu yana ara ara greve gidiyor. Tren ve metro seferlerinin aksaması ülkede hayatı olumsuz etkiliyor ve bu sebeple birçok sektörde greve gitmenin planları yapılıyor.

Almanya’da da özellikle hava yolu firmaları çalışanları greve gidiyor. Bu durumu havaalanlarında on binlerce seferin iptaline neden oldu. Belçika, Macaristan ve daha birçok ülkede çalışanlar artan enerji fiyatları, enflasyon ve hayat pahalılığı sebebiyle maaşlarında iyileştirme talep ediyor. Bu ülkelerde de zaman zaman gösteriler düzenleniyor.

En çok grev Fransa, Danimarka ve Belçika’da baş gösteriyor.

Çünkü tanım ve sektör farklılıklarının yanı sıra verilerin hazırlanması ve açıklanmasında da ihtilaflar yaşanıyor. Yine de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) çoğu zaman ülkelerin ulusal makamlarından aldığı veriler bu konuya ışık tutuyor.

Lakin hiçbir Avrupa ülkesi bu krizin ana nedenlerini Ortadoğu’daki göçün ve Rusya-Ukrayna savaşının etkilediğini görmezden geliyor.

Türkiye’nin durumu ise verilere bakıldığında Avrupa’dan daha orta sıralarda yer aldığı görülüyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir