Kuzey Litvanya hattının patlamasının ardından bir köyün boşaltıldığı bildirildi

Litvanya ve Letonya’yı birbirine bağlayan bir gaz boru hattı Cuma günü patlayarak 17 kilometre boyunca görünür bir ateş topuna neden oldu. Litvanya’nın gaz şebekesi operatörü patlamayı soruşturuyor ve herhangi bir faul şüphesi yok.

Şebeke operatörü Amber Grid yaptığı açıklamada, patlamanın Litvanya’nın Pasvalys bölgesindeki boru hattının bir bölümünde meydana geldiğini söyledi. Patlama iki paralel hattan birini kesti. Şirket, olaydan sonra gaz akışını derhal kestiğini ve Pasvalys sakinlerine gaz arzının hasarsız hattan yeniden başlayacağını sözlerine ekledi.

Yangını söndürmek için itfaiye ekipleri sevk edildi, ancak hatta kalan gaz yanmaya devam ettiği için çabaları sekteye uğradı. Litvanya’nın Delfi haber sitesinin bildirdiğine göre , alevler yaklaşık 50 metre (160 fit) yüksekliğe fırladı ve 17 kilometre (11 mil) uzaklıktan görüldü.

Litvanyalı yayın kuruluşu LRT, yakındaki Valakeliai köyünün polis tarafından önlem olarak boşaltıldığını ve yaklaşık 250 sakininin evlerini terk etmesinin istendiğini söyledi.

Amber Grid Direktörü Nemunas Biknius, Delfi’ye yangın söndürülür söndürülmez bir soruşturmanın başlayacağını söyledi. Şirketin şu ana kadar “kötü niyetli bir olay” olduğuna dair bir kanıt görmediğini , ancak yine de olasılığı inceleyeceğini de sözlerine ekledi.

Boru hattı, gazı Litvanya’nın kuzey bölgelerine ve ardından Letonya’ya taşıyor. Enerji Bakanı Raimonds Cudars, Letonya tarafında herhangi bir arz sorunu bildirilmediğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir