Belta haber ajansının bakanlık sözcüsü Anatoly Glaz’a dayandırdığı haberine göre, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey Cumartesi günü aniden öldü. Görevini on yıldır elinde tutuyordu.

Haber kaynağı, 64 yaşındaki ölümün koşulları veya nedenleri hakkında herhangi bir ayrıntı sağlamadı. Önümüzdeki günlerde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesi planlanıyordu.

Kariyer diplomatı olan Makey, Avusturya’nın Viyana Diplomasi Akademisi’nden mezun olduktan sonra 1993’ten beri Belarus Dışişleri Bakanlığı’nda çalıştı. Belarus’u Avrupa Konseyi’nde temsil etti ve 1990’larda Belarus’un Paris büyükelçisine danışmanlık yaptı.

2000’li yıllarda Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko’nun yardımcısı olarak çalıştı ve dışişleri bakanlığı görevini üstlenmeden önce 2008-2012 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yönetimine başkanlık etti.

Makey, ölümünden sadece bir gün önce Vatikan’ın Minsk büyükelçisi Ante Joziç ile bir araya geldi. Toplantı, Vatikan ile Beyaz Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü münasebetiyle gerçekleşti. Bakanlık o sırada yaptığı açıklamada, bakan ve büyükelçinin ikili ilişkilerin yanı sıra Belarus’taki Katolik Kilisesi’nin konumunu görüştüklerini söyledi.

Kasım ayı başlarında bakan, diplomatlar ve girişimcilerle bir araya geldiği Hindistan’ı ziyaret etti. Belarus Dışişleri Bakanlığı’na göre Makey, Hintli mevkidaşı Subrahmanyam Jaishankar ile ikili ticari ve ekonomik işbirliğini de görüştü. Bakanlık , Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilaf konusunda iki diplomatın “barışçıl yollarla hızlı bir çözüm” çağrısında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın üst düzey diplomatın ölüm haberi karşısında şok olduğunu söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir