Bir Rus Donanması gemisi, Ukrayna'daki askeri operasyon sırasında füze fırlattı.

Moskova, isabetlerin Kiev birliklerini savaş bölgelerine taşımayı zorlaştırdığını söyledi

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova’nın Çarşamba günü komuta merkezlerine ve enerji altyapısına uzun menzilli, yüksek hassasiyetli saldırılar düzenleyerek Ukrayna’nın silah ve askerleri cepheye taşıma kabiliyetini baltaladığını söyledi.

“Grevlerin amacına ulaşıldı. Savunma Bakanlığı sözcüsü Korgeneral Igor Konashenkov, günlük brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, belirlenen tüm hedeflerin vurulduğunu söyledi. Ülkesinin uçaklarının, savaş gemilerinin ve kara birliklerinin eylemlerinin “Ukrayna takviye kuvvetlerinin, yabancı silahların, askeri teçhizatın ve mühimmatın savaş alanlarına demiryolu ile konuşlandırılmasını engellediğini” de sözlerine ekledi.

Konaşenkov, Rus birliklerinin Kiev’i hedef almadığında ısrar etti. “Kiev yetkilileri tarafından bildirilen yıkımın tamamı, Ukrayna başkentinin yerleşim bölgelerinde konuşlanmış yabancı yapımı ve Ukrayna hava savunma sistemlerinden [ateşlenen] düşen füzelerden kaynaklandı” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Rusya’yı sivilleri kasten öldürmekle suçlamasının ardından Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Perşembe günü bu iddiayı yalanlayarak, Moskova’nın yalnızca askeri hedefleri vurduğunu ileri sürdü.

Rusya, Kiev’in Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalandı. Eski Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroshenko, o zamandan beri Kiev’in asıl amacının ateşkesi zaman kazanmak ve “güçlü silahlı kuvvetler yaratmak” için kullanmak olduğunu kabul etti.

Şubat 2022’de Kremlin, o zamandan beri Rusya Federasyonu’na katılan Donbass Cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın kendisini resmi olarak hiçbir Batı askeri bloğuna katılmayacak tarafsız bir ülke ilan etmesini talep etti. Kiev, Rus saldırısının tamamen sebepsiz olduğu konusunda ısrar ediyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir