Arizona’daki lokomotifin başlangıçta tehlikeli maddeler taşıdığı bildirildi, ancak mısır şurubu olduğu ortaya çıktı…

Yerel yetkililere göre, Çarşamba günü geç saatlerde Arizona’nın kuzeyinde bir tren raydan çıktı. Son zamanlarda ABD’de meydana gelen bir dizi demiryolu kazasının sonuncusu.

Mohave İlçesi Şerif Ofisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, olayın Kaliforniya ve Nevada sınırlarına yakın Interstate 40 yakınlarındaki Tostock Köprüsü’nde meydana geldiğini doğruladı. Kazada can kaybı yaşanmazken, kazanın çıkış nedeni araştırılıyor.

Şerif Ofisi sözcüsü Anita Mortenson, başlangıçta trende bulunan yükün tehlikeli olabileceğini söyledi, ancak dökülmediğini de sözlerine ekledi. BNSF Demiryolu sözcüsü Lena Kent Perşembe günü CNN’e verdiği demeçte, bunun tehlikeli maddelerden ziyade “mısır şurubu taşıyan bir tren” olduğunu söyledi. Ayrıca, tahminen sekiz arabanın raylardan çıktığını ve şu anda ana demiryolunu kapattığını açıkladı. Soruşturma sürüyor.

Bu, her ikisi de Şubat ayında raydan çıkan, Nebraska’daki bir kömür treni ve tarımsal ürünleri taşıyan bir Michigan yük treni de dahil olmak üzere ABD’de meydana gelen bir dizi ciddi demiryolu kazasının sonuncusu. Geçen hafta Batı Virginia’da başka bir tren düştü ve yerel bir nehre dizel döküldü.

En çok zarar veren raydan çıkma, ülkenin en kötülerinden biri, 3 Şubat’ta Ohio’nun Doğu Filistin kasabası yakınlarında meydana geldi. Toplam 38 yük vagonu raydan çıktı ve alevler içinde kaldı. Ateş günlerce yandı, atmosfere zehirli hidrojen klorür ve fosgen saldı ve toprağı kirletti. ABD’li uzmanlar, kimyasal sızıntının yerel halk üzerindeki olası uzun vadeli etkilerini hâlâ tartışıyorlar.

Geçen hafta, ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) , trenleri Aralık 2021’den bu yana Doğu Filistin kazası da dahil olmak üzere üç kez raydan çıkan Norfolk Güney Demiryolu hakkında “özel bir soruşturma” başlattığını duyurdu . Şirketin CEO’su Alan Shaw, “güvenlik kültürlerini sıfırdan yeniden inşa etme” sözü verdi.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg Pazartesi günü bir Bloomberg röportajında ​​yük demiryolları için daha katı güvenlik kuralları çağrısında bulundu. Ohio felaketinin ardından Kongre’deki iki partinin desteğiyle “cesaretlendirildiğini” söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir