En iyi kripto para birimleri, FTX çöküşünün ardından toparlanıyor

Bitcoin, Perşembe günü art arda dokuzuncu gününde kazançlarını artırdı ve 2020’den bu yana en uzun galibiyet serisiyle 18.000 doların üzerine çıktı.

Dünyanın en popüler kripto para birimi Ocak ayında %10’dan fazla değer kazandı ve geçen hafta %8 arttı. CoinMarketCap web sitesine göre Perşembe günü GMT ile 11:00 itibarıyla son 24 saatte %4’lük bir artışla 18.187 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin’in değeri, soğuyan enflasyon ve “Fed’in faiz artırımlarının hızını yavaşlatacağını” umarak büyüdü ve son rallinin “geçen yılki düşüşle tam bir tezat” olarak geldiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin, 2022’de yaklaşık %65 düştü çünkü daha geniş kripto para piyasası, iflas ettiği sırada ikinci en büyük kripto borsası olan FTX’in patlaması da dahil olmak üzere sektördeki çok sayıda iflas ve çöküşten kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı.

Tallbacken Capital Advisors’ın kurucusu , “Bence, nihai faiz oranının yavaş ama emin adımlarla ön plana çıkması ve konumlandırmanın düşüş eğilimi göstermesi ve geçiş yapması nedeniyle risk varlıkları toparlanıyor, bu da kısa vadeli fiyat hareketinin yükselişe geçmesi anlamına geliyor,” dedi.

Analistler, Bitcoin’in FTX çöküşünün sonuçları nedeniyle bu yıl %70 düşebileceğine dair son tahminlere rağmen, dijital varlık piyasasının görünümü düzeldiğinde, kurumlar da dahil olmak üzere büyük oyuncuların geri gelip fiyatı yükselteceğine inanıyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir