Binance, FTX’i devralma planlarını rafa kaldırdıktan sonra kripto para piyasası sarsıldı

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, büyük bir kripto borsası olan FTX’in potansiyel iflas haberi üzerine yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine düştü.

Ticaret verilerine göre Bitcoin, Çarşamba günü %12 kayıpla kripto para başına 16.000$’ın altına düştü ve Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesi oldu. Perşembe günü erken işlemlerde kayıpların bir kısmını geri aldı, ancak GMT 08:00 civarında 16.665 $’da gün için hala %8’in üzerinde düştü.

Diğer büyük kripto para birimleri de geleneksel olarak Bitcoin’in piyasa hareketlerini izleyerek kırmızıda işlem görüyordu.

Kripto fiyatlarındaki düşüş, popüler kripto borsası FTX’in potansiyel çöküş haberlerinin ardından geldi. Bir likidite sıkıntısı yaşadıktan sonra, rakibi ve dünyanın en büyük kripto ticaret platformu Binance, işi devralarak FTX’i kurtarmayı kabul etti. Ancak Çarşamba günü geç saatlerde Binance, FTX’in ticari uygulamaları ve ABD’nin borsaya yönelik soruşturmaları konusundaki endişeleri öne sürerek anlaşmayla devam etmeyeceğini duyurdu.

FTX patlaması başka bir kripto kurbanını iddia ediyor

BlockFi, büyük kripto para borsasının çöküşünün ardından en son zayiat oldu. Önde gelen kripto para birimi borç veren ve finansal…

Bir Binance sözcüsü CoinDesk’e verdiği demeçte, “Kurumsal durum tespitinin yanı sıra yanlış kullanılan müşteri fonları ve iddia edilen ABD ajans soruşturmalarıyla ilgili en son haber raporlarının bir sonucu olarak, FTX.com’un potansiyel satın alımını takip etmemeye karar verdik” dedi. “FTX’in sorunlarının kontrolümüzün veya yardım etme yeteneğimizin ötesinde olduğunu” söyledi.

Ticaret platformunun yerel kripto para birimi olan FTX tokeni, Binance’in açıklamasının ardından değerinin yaklaşık %40’ını kaybetti ve şirketin sorunlarıyla ilgili haberlerin bu hafta başlarında ilk kez ortaya çıkmasından bu yana %93’ün üzerinde değer kaybetti. CEO Sam Bankman-Fried, krizin ortasında milyarder statüsünü kaybetti ve tahmini kişisel serveti bir günde yaklaşık %94 düşerek 991,5 milyon dolara düştü.

FTX, 8 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya olduğu ve bir kurtarma planı olmadan iflas edeceği konusunda uyardı. Bu, yatırımcıların kripto endüstrisine olan güvenini daha da azaltabilir, zaten bir kripto kredi şirketi olan Celsius’un iflasları ve Three Arrows Capital riskten korunma fonu ve ayrıca Terra blok zinciri ekosisteminin çöküşü tarafından tehlikeye atılabilir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir