Wall Street bankasının baş stratejisti, hisse senetlerinin mevcut seviyelerden %22 daha düşebileceğini söyledi…

Morgan Stanley’in baş ABD hisse senedi stratejisti Michael Wilson’a göre, Bloomberg tarafından aktarıldığı üzere ABD hisse senetlerinin ana hatları çizilen kötümser tahminlerin çoğundan çok daha keskin düşüşler yaşaması bekleniyor.

Ajans tarafından görülen bir araştırma notunda analist, durgunluğun küresel mali krizden bu yana hisse senedi piyasasındaki en büyük yıllık düşüşü şiddetlendireceğini söyledi. Wilson, hafif bir durgunluk durumunda S&P 500’ün piyasanın şu anda tahmin ettiği 3.500 ila 3.600 puanın çok altına düşebileceğini de sözlerine ekledi.

“Konsensüs yön açısından doğru olabilir, ancak büyüklük açısından yanlış olabilir” dedi ve kıyaslamanın 3.000 puan civarında veya mevcut seviyelere göre yaklaşık %22 düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak analist, enflasyonda bir zirvenin tahvil piyasalarını desteklese de “karlılık için de çok olumsuz” olduğu konusunda uyardı. Marjların 2023 yılına kadar hayal kırıklığı yaratmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bu arada Goldman Sachs analistlerinin, Çin’in Covid sonrası ekonomik yeniden açılmasının olumlu etkisinin, kar marjları üzerindeki baskı, ABD kurumlar vergisi politikalarındaki değişiklikler ve yaklaşan durgunluk tarafından gölgelenmesini bekledikleri bildiriliyor.

Deutsche Bank Grubu stratejistleri ayrıca, ABD kazançlarının bu yıl boyunca düşeceğini söyleyerek, yıl sonu satışları ve düşük yatırımcı pozisyonu nedeniyle hisse senetlerinin dördüncü çeyrek raporlama sezonunda toparlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir