Bloomberg’e göre FTX, 8 milyar dolara kadar likidite açığıyla karşı karşıya.

Bloomberg Perşembe günü kaynaklara atıfta bulunarak, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’in yatırımcılara nakit enjeksiyonu olmadan şirketin iflas başvurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir kişiye göre, Bankman-Fried Çarşamba günü yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında yatırımcıları kripto borsasının 8 milyar dolara kadar bir açıkla karşı karşıya olduğunu ve çözücü kalması için 4 milyar dolara ihtiyacı olduğu konusunda bilgilendirdi. İsmi açıklanmayan kaynak, FTX’in kurtarma finansmanını borç veya öz sermaye ya da ikisinin birleşimi şeklinde artırmaya çalıştığını açıkladı.

Bankman-Fried’in “Becerdim ” dediğini ve yatırımcıların yardım etmesi halinde “inanılmaz, inanılmaz derecede minnettar olacağını” da sözlerine ekledi. Çağrı, kripto borsası Binance, FTX satın alma planlarından vazgeçmeden önce gerçekleşti.

Bloomberg’in kaynağı, Bankman-Fried’in görüşme sırasında yatırımcılara defalarca Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun devralımdan uzaklaştığının doğru olmadığını söylediğini belirtti. Ancak yaklaşık bir saat sonra Binance, gerçekten geri çekildiğini söyledi.

Bitcoin, popüler kripto borsasının çöküşü korkuları üzerine çöktü

Binance yaptığı açıklamada , “Umudumuz FTX müşterilerinin likidite sağlamasına destek olabilmekti, ancak sorunlar bizim kontrolümüz veya yardım etme yeteneğimiz dışında” dedi.

Binance, bir durum tespiti sınavı ve son zamanlarda yanlış kullanılan müşteri fonlarına ilişkin raporların yanı sıra ABD makamlarının şirkete yönelik iddia ettiği soruşturmaların ardından anlaşmadan çekildi. Anlaşmanın iptal edilmesi, Bitcoin fiyatının iki yılın en düşük seviyesine düşmesiyle kripto para piyasasında bir erimeyi tetikledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir