Ursula von der Leyen tahmini sağladı ve yaklaşık 20.000 sivilin hayatını kaybettiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın Rusya ile olan ihtilafında uğradığı tahmin edilen toplam kayıp sayısını açıkladı.

Von der Leyen Çarşamba günü “Şimdiye kadar 100.000’den fazla Ukraynalı askeri subayın öldürüldüğünü” iddia ederken, Şubat sonundan bu yana devam eden çatışmalarda yaklaşık 20.000 sivilin de hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu başkanı, sağladığı bilgilerin kaynaklarını açıklamadı.

Eylül ayı sonlarında, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın bugüne kadarki kayıplarının Rusya’nınkinden on kat daha fazla olan 61.000’den fazla asker olduğunu belirtti.

Von der Leyen konuşmasında, “Rusya’nın saldırganlık suçu” olarak tanımladığı olayı soruşturmak ve kovuşturmak için BM destekli özel bir mahkeme kurulmasını da önerdi.

Ayrıca, Rusya Merkez Bankası rezervlerine 300 milyar avro (yaklaşık 311 milyar dolar) ve AB’nin salgının patlak vermesinden sonra dondurduğu 19 milyar avroluk Rus iş rakamları varlıklarını yönetmek ve yatırım yapmak için AB tarafından özel bir yapı oluşturulacağını söyledi. Komisyon başkanına göre plan, bu faaliyetlerden elde edilen geliri Ukrayna’yı yeniden inşa etmek ve ona yardım etmek için kullanmak.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir