Ramzan Kadirov, Müslümanların kutsal kitabını ateş yakmak için kullandığı iddia edilen Ukraynalı askerleri cezalandırma sözü verdi.

Rusya’nın Çeçen Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadırov, Kuran’a saygısızlık ederken videoya yakalanan sözde Ukraynalı askerlerin “ortadan kaldırılmasına” cömert bir ödül teklif etti. Rus yetkilinin yeniden paylaştığı görüntülerde, Ukrayna askeri üniforması giymiş gibi görünen iki adamın Müslümanların kutsal kitabından sayfaları ateşe vermek için kullandığı görülüyor.

Cuma günü Telegram’a konuşan Kadirov, “yakın zamanda Kutsal Kuran sayfalarını yakan Ukraynalı haşarat eyleminin yalnızca resmi olarak kınanmasının” yeterli olmayacağı konusunda ısrar etti.

“Bu pisliği ortadan kaldırmak için beş milyon ruble [Yaklaşık 1,4 Milyon TL] ödül vereceğimi duyuruyorum” diye yazdı ve saygısız canlı yakalanırsa ödülün iki katına çıkacağını da sözlerine ekledi.

Ödülün gelecekte her an talep edilebileceğini vurguladı. “Ne zaman olursa olsun – bugün, yarın, bir yıl içinde – para bekliyor olacak. Ve kim yaparsa yapsın: bir müfreze, bir grup, tek bir kişi, siperdeki bir komşu, para tam olarak teslim edilecek.

Ayrı bir gönderide Kadırov, kimsenin İslam’ın kutsal metnine bu kadar saygısızca davranmasına izin vermeyeceğine dair yemin etti. Tanrı’nın cezasının , “senin yaşamak istediğinden çok seni yok etmek isteyen savaşçılarımız aracılığıyla” kafirlere verilmesini umduğunu ifade etti.

Kadırov’a göre, son görüntüler Ukrayna devletinin ideolojisini temsil ediyor ve onun “faşist-şeytani” doğasını gösteriyor. Ayrıca, o sırada etrafta tek bir Çeçen veya Müslüman olsaydı, videodaki adamlardan herhangi birinin bunu yapmaya cesaret edeceğinden şüphe duyduğunu da ifade etti.

Çeçen lider, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bir parçası olarak savaştığı iddia edilen sözde Müslümanları da küçümsedi. Kadırov, bu tür insanların “Allah’ın düşmanlarının yanında yer almak için hiçbir mazereti olamaz” sözlerini tamamladı.

Bu arada, Perşembe günü Ukraynalı askeri temsilciler ve diplomatlar, ülkenin askeri personelinin olaya karıştığını yalanladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir