Pekin, Washington’ın hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki “biyo-askeri üsleri” ile ilgili endişeleri görmezden geldiğini söyledi.

Çin, Washington’un ölümcül patojenin Wuhan’daki yüksek güvenlikli bir viroloji laboratuvarından kaçtığı yönündeki suçlamalarını reddederek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ABD’deki Kovid-19’un kökenlerine ilişkin yeni bir soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Çin’i ve diğer ulusları sağlık krizinin oluşumuyla ilgili “veri paylaşımında şeffaf” olmaya çağıran son yorumları sorulduğunda, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Pekin’in “daha fazla veri ve araştırma bulgusu paylaştığında” ısrar etti. başka bir ülke ve kökenlerin izini sürmeye en çok katkıda bulunan ülke.

“Virüsün kökenlerinin izini sürmek bir bilim meselesidir. Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte , bu çalışma yalnızca dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları tarafından ortaklaşa yürütülmeli ve yürütülebilir .”

DSÖ Sekreterliği’nin bilime dayalı, objektif ve adil bir pozisyon alarak, siyasallaştırmaya izin vermeyerek, köken-izleme çalışmasını diğer ülkelerle birlikte ABD’de de yürüterek bilim temelli çalışmalarda olumlu bir rol oynamasını temenni ediyoruz.

Mao’nun sözleri, FBI Direktörü Christopher Wray’in Fox News’e yaptığı açıklamalarda, kamuoyuna açıklanmayan bir büro değerlendirmesine atıfta bulunarak, virüsün “büyük olasılıkla” Çin’deki bir laboratuvardan sızan bir sızıntıdan kaynaklandığını iddia etmesinden günler sonra geldi. Enerji Bakanlığı’nın da konuyla ilgili duruşunu değiştirdiği ve son zamanlarda laboratuvar sızıntısı teorisini sadece “düşük bir güvenle” olsa da onayladığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington’u “destekleyici kanıtlar ” olmaksızın “mitleri yaymakla” suçladı ve iddiaların yalnızca “bilime dayalı küresel köken takibi için atmosferi zehirlediğini” söyledi. DSÖ’nün konuyu araştırmak için iki kez Çin’i ziyaret ettiğini ve sızıntı hipotezinin “son derece olası olmadığı” sonucuna vardığını, ancak ABD’de benzer bir soruşturma yapılmadığını söyledi.

“Ancak ABD, bu bilime dayalı sonuçları ve tavsiyeleri görmezden geldi ve DSÖ’ye Çin’de kökenlerinin izlenmesini talep etmesi için defalarca baskı yapmaya devam etti. ABD’nin neyi başarmaya çalıştığı gayet açık,” diye devam etti Mao. “ABD, köken takibini ciddiye aldığını iddia ederken, DSÖ uzman gruplarını ortak çalışma için ABD’ye asla davet etmedi veya herhangi bir erken veri paylaşmadı. Bunun yerine, dünyanın Fort Detrick’teki ve dünyanın dört bir yanındaki ABD biyo-askeri üsleri hakkındaki endişelerine göz yumdu.”

Pekin, Pentagon’un birincil biyolojik silah araştırma programı olan Birleşik Devletler Ordusu Tıbbi Bulaşıcı Hastalık Araştırma Enstitüsü’ne (USAMRIID) ev sahipliği yapan Maryland’deki Fort Detrick de dahil olmak üzere askeri tesislerde defalarca alarm verdi . Üssün “yasa dışı, şeffaf olmayan ve güvensiz uygulamalar” yürüttüğünü iddia eden Çinli yetkililer, suçlamayı destekleyecek çok az kanıt ortaya çıkmış olsa da, Fort Detrick’in Covid-19 salgınıyla bir bağlantısı olabileceğini öne sürdüler.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir