Yerel bir rapora göre, düğün sayısı 37 yılın en düşük seviyesine ulaştı…

Yicai haber ajansının Perşembe günü Ulusal İstatistik Bürosu’na dayandırdığı haberine göre, Çin’in yıllık yeni evlilik oranı otuz yılı aşkın bir sürenin en düşük noktasına geriledi ve bu da ülkenin halihazırda azalmakta olan doğum oranına katkıda bulunuyor. Düşüşün temel nedenleri arasında Covid-19 kısıtlamaları, eğitim ve hayat pahalılığı olduğu söylendi.

2021’de Çin’de bir önceki yıla göre 708.000 kişi azalarak yaklaşık 11,58 milyon kişi ilk evliliğini kaydettirdi. 1985 yılından bu yana ilk evliliğini yapanların yıllık sayısı 12 milyonun altına düştü. Rapora göre, aynı metrik 2013’te 23,8 milyonla zirve yaptı, ancak o zamandan beri %51,5 azaldı.

Renmin Üniversitesi Nüfus ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi’nde nüfus bilimci olan Song Jian, Cuma günü Global Times’a yaptığı açıklamada, azalan evlilik oranının, insanların ilk kez evlendikleri yaştaki artıştan kaynaklandığını söyledi. yüksek öğrenime daha fazla erişim ve “evlenmeden önce profesyonel istikrar arayan gençler.” Song, Covid-19 salgını sırasında yüz yüze temasların azalması ve çocuk yetiştirmenin yüksek maliyetinin de önemli faktörler arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Uzman, düşürülen evlilik oranının Çin’in azalan doğum oranına katkıda bulunacağını söyledi. Sixth Tone dergisine göre geçen yıl Çin’de yaklaşık 10,6 milyon bebek doğdu, bu 1961’den bu yana en düşük sayı.

Aile başına düşen çocuk sayısı üzerindeki onlarca yıllık kısıtlamalardan sonra, yetkililer şimdi Çin’in yaşlanan nüfusu ve yüksek cinsiyet dengesizliği oranı karşısında çiftleri daha fazla bebek sahibi olmaya teşvik ediyor.

Pekin, tek çocuk politikasını 2015 yılında sonlandırdı ve böylece çiftlerin iki çocuk sahibi olmasına izin verdi. Geçen yıldan beri, en fazla üç çocuk sahibi olmalarına izin verildi. Başkan Xi Jinping, Ekim ayında doğum oranını artırmak ve yaşlanmayla mücadele etmek için “proaktif” bir dizi politikayı açıklayacağına söz verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir