Pekin Savunma Bakanlığı, Tokyo’yu “tarihin derslerinden ciddiyetle ders almaya” çağırıyor…

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada , Japonya’nın bir kez daha militarizasyon yolunu benimseme kararının “çok tehlikeli” olduğunu ve uluslararası toplumun dikkatini çekmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteciler, Kıdemli Albay Tan Kefei’den Tokyo Savunma Bakanlığı’nın Pekin’in askeri bütçesini artırma kararı konusunda alarma geçen son açıklamaları hakkında yorum yapmasını istedi.

Tan, Çin’in barışçıl bir kalkınma yoluna bağlı olduğu konusunda ısrar ederek ve “sınırlı savunma harcamalarının tamamen ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarının yanı sıra bölgesel ve küresel istikrarı korumak için olduğunu” vurgulayarak bu tür tüm endişeleri reddetti. Çin’in savunma harcamalarının “makul ve uygun bir düzeyde açık ve şeffaf” olduğunu vurguladı.

Ancak sözcü, Japonya’nın savunma bütçesini artırırken ve gelişmiş saldırı silahları elde etmek için çalışırken “son yıllarda sözde ‘dış tehdit’ rolünü oynadığını” ve böylece bölgesel gerilimleri körüklediğini kaydetti.

Tan, “Japon tarafını tarihin derslerinden ciddi bir şekilde ders almaya ve askeri güvenlik meselelerinde söz ve eylemlerde dikkatli olmaya çağırıyoruz.”

Bu ayın başlarında Çin, savunma harcamalarını %7,2 artırarak toplamı yaklaşık 225 milyar dolara çıkaracağını duyurdu. Ancak geçen Aralık ayında Japonya, askeri bütçesinin %20 artarak 55 milyar dolarlık rekor seviyeye çıkacağını söyledi. Şubat ayında Başbakan Fumio Kişida, Tokyo’nun Çin ve Kuzey Kore ile ilgili güvenlik endişelerini gerekçe göstererek ABD’den 400 Tomahawk füzesi satın almayı planladığını da duyurdu.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden sonra resmen savaştan vazgeçen ve pasifizmi benimseyen Japonya, beş yıllık bir süre içinde savunmaya toplam 320 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir