Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Pazar günü yaptığı açıklamada, Pekin’den 87 yaşındaki bir adamın Covid-19’dan öldüğünü bildirdi. Bu, Mayıs ayında Şangay’da bildirilmeden önceki en son ölüm olduğu gibi, sıkı tecritlerin ortasında yaklaşık altı aydır ülkedeki virüsten kaynaklanan ilk ölüm.

20 Kasım’da Çin, son 24 saat içinde çoğu asemptomatik olan 24.215 yeni Covid-19 vakasının tespit edildiğini duyurdu. Virüsün ilk kez Aralık 2019’da Wuhan’da tanınmasından bu yana 286.197 kayıtlı vaka oldu, ancak yalnızca 5.227 ölüm bildirildi.

Batı’da bazıları Çin’in kayıt tutmasını sorguladılar ve Şangay’da iki ay süren ve yüzbinlerce insanı enfekte eden son salgının resmi olarak yalnızca iki düzine kadar ölüme neden olduğuna dikkat çektiler. Diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybeden ancak ölümden önce Covid-19 testi pozitif çıkan hastalar, ABD ve Avrupa’dakinin aksine Covid-19 ölümü sayılmadı.

Bununla birlikte, virüs için pozitif test edilen her ölümü bir Covid-19 vakası olarak sayma uygulamasının kendisi tartışmalıdır ve bazı uzmanlar bunun abartı veya korku tellallığından biraz daha fazlası olduğunu iddia etmektedir.

Çin’in ‘sıfır Kovid’ politikası, pandeminin ilk günlerinde görülmemiş ölçüde kilitlenmeler, karantinalar, temaslı takibi ve toplu testler uygulayarak ülke içinde harekete ciddi kısıtlamalar getirdi.

Pek çok işletme kapatılırken ve çocuklar için uzaktan eğitim devam ederken, Pekin sakinlerinin şehir bölgeleri arasında seyahat etme cesareti kırıldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir