Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkeyi eksik saymakla eleştirmesinin ardından yeni veriler yayınlandı

Çin, son beş haftada yaklaşık 60.000 kişinin virüsten öldüğünü bildirerek, her zamankinden çok daha fazla Covid-19 ölümünü doğruladı. Pekin, yeni ölü sayısının muhtemelen tamamlanmadığını kabul etti.

Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) Cumartesi günü yaptığı duyuruya göre, Çin’de 8 Aralık’tan 12 Ocak’a kadar 59.938 Covid bağlantılı ölüm meydana geldi. Bu toplamdan 5.503 kişi doğrudan virüsün neden olduğu solunum yetmezliğinden öldü, 54.435 kişi ise hem Covid-19 hem de altta yatan rahatsızlıklardan muzdaripken yenik düştü. Bildirilen ölümlerin tümü hastanelerde meydana geldi, yani rakamlar muhtemelen evde veya başka bir yerde ölen önemli sayıda insanı içermiyordu.

Çinli yetkililer, son haftalarda hastaneleri ve krematoryumları doldurduğu bildirilen Kovid-19 vakalarındaki artışla ilgili şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştirildi. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu haftanın başlarında Pekin’in virüsten kaynaklanan ölümleri büyük ölçüde eksik bildirdiğini iddia etti.

NHC Cumartesi günü, raporlama kriterlerinin artık DSÖ ve başlıca ülkeler tarafından kullanılanlarla uyumlu olduğunu iddia etti. Son beş hafta içinde bildirilen 5.503 doğrudan Covid-19 ölümü, virüsün 2019’un sonlarında merkezi Wuhan şehrinde ilk tespit edilmesinden bu yana Pekin’in daha önce açıkladığı kümülatif toplam 5.272’yi aşıyor. 59.938 Covid-bağlantılı ölümün %90’ından fazlası kanser veya kalp hastalığı gibi altta yatan rahatsızlıkları olan kişilerde meydana geldi ve ortalama kurban 80,3 yaşındaydı.

NHC, Çin’deki Covid-19 artışının “acil durum zirvesinin” geçmiş gibi göründüğünü söyledi. 12 Ocak itibarıyla hastanelerde bir hafta öncesine göre %18 düşüşle 105.000 kritik hasta Covid-19 hastası vardı. Ateş kliniklerinde ve acil servislerde trafik de yavaşladı. NHC yetkilisi Jiao Yahui Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, ayakta tedavi kliniklerinin “temelde” trafik artışı öncesi seviyelerine geri döndüğünü söyledi.

Pekin’den yapılan son duyurudan önce DSÖ, Çin’in kümülatif Covid-19 ölümlerini 33.698 veya 322 enfeksiyonda yalnızca bir olarak saptamıştı. Yeni rakamlar, ölü sayısını 93.636’ya çıkaracak. Karşılaştırıldığında, Çin’in dörtte birinden daha az insan sayısına sahip olan ABD, yaklaşık 1,09 milyon Covid-19 ölümü bildirdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir