Rusya’nın Çin’e değerli metal ihracatı nispeten küçük kalıyor

RBK’nın Çin Genel Gümrük İdaresi’nden alınan verilere dayandırdığı haberine göre, Ekim ayında Çin’e Rus altını ithalatı yedi yılın en yüksek seviyesi olan 2,16 tona ulaştı.

Parasal olarak, Rusya’nın Çin’e ham ve yarı mamul formdaki altın ihracatının ikiye katlanarak 124.6 milyon $’a ulaştığı bildirildi.

Ekim ayına kadar olan on aylık dönemde Çin’in Rusya’dan yaptığı altın ithalatı, 2021’in aynı dönemine göre 1,9 kat artarak 5,72 ton oldu. Parasal açıdan bakıldığında, Ocak-Ekim döneminde teslimatlar 1,8 kat artarak 330 milyon dolara ulaştı.

Önemli artışa rağmen, Rus altın üreticileri Çin’in en büyük tedarikçileri listesinde hala çok gerilerde. İsviçre, bu yılın ilk on ayında Çin’e 26,5 milyar dolarlık altın sevk ederken, Kanada’nın ihracatı 9,7 milyar doları buldu. Güney Afrika’nın Çin’e kıymetli metal satışı toplam 7,7 milyar doları bulurken, Avustralya ve Almanya sırasıyla 7,2 milyar dolar ve 775 milyon dolar ihraç etti.

Ülkenin Gümrük Servisi’nin bu yılın başlarında bildirdiğine göre, Rusya’nın toplam altın ihracatı 2021’de 302,17 ton olarak gerçekleşti. Çin gümrüğünden alınan verilere göre, o zamanlar Çin’e sadece 3,98 ton sevk edilmişti.

Altın Üreticileri Birliği Başkanı Sergey Kashuba medyaya verdiği demeçte, Rus altınlarının Çin’e sevkiyatının, büyük ölçüde Covid ile ilgili kısıtlamalarla bağlantılı önceki teslimatlardaki düşüş nedeniyle bu yıl rekor seviyeye ulaştığını belirterek, Rus üreticilerin çok fazla stok yaptığını da sözlerine ekledi.

Uzman, Çin’e yapılan arzın Batı pazarlarından yönlendirilmediğinin altını çizerek, oradaki alıcıların Çinli ithalatçılar için tipik olmayan külçe şeklinde altın satın aldıklarını açıkladı.

Mart ayında Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA), bir sonraki duyuruya kadar Londra Külçe Piyasası tarafından İyi Teslimat olarak kabul edilmeyeceklerini söyleyerek altı Rus değerli metal rafinerisinin üyeliğini askıya aldı. Adım, Moskova’ya Ukrayna’daki askeri operasyonu nedeniyle uygulanan yaptırımların ortasında geldi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir