Hikvision, İngiliz müşterilerinin verilerini üçüncü taraflara sağlayabileceğini yalanladı

Çinli telekomünikasyon devi Hikvision, İngiltere’nin güvenlik kameralarının hükümet sitelerinde kullanımını kısıtlama kararının ardından Pekin’in ürünlerini casusluk için kullanabileceği iddiasını reddetti.

Dünyanın en büyük CCTV sağlayıcısı Hikvision, haber ajanslarına yaptığı açıklamada, bunu bir güvenlik tehdidi olarak göstermenin “kategorik olarak yanlış” olduğunu söyledi.

“Hikvision, son kullanıcıların video verilerini göremeyen bir ekipman üreticisidir” diyen şirket, verileri üçüncü taraflara iletemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Son kullanıcı veritabanlarını yönetmiyoruz ve Birleşik Krallık’ta bulut depolama alanı satmıyoruz.

Şirketin ekipmanı İngiltere’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Londra ilçelerinin en az yarısında Hikvision veya başka bir Çinli telekom devi olan Dahua tarafından yapılan kameralar bulunuyor.

İngiltere kabine ofisi bakanı Oliver Dowden Perşembe günü yaptığı açıklamada, memurlara “hassas bölgelere” Çin yapımı video gözetim ekipmanı kurmamaları veya bunları “bölüm çekirdek ağlarına” bağlamamaları talimatı verildiğini duyurdu. Güvenlik risklerine değinerek Pekin’in cihazları casusluk için kullanabileceğini öne sürdü.

Bu arada ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), kara listesini Cuma günü güncelleyerek Hikvision, Huawei, ZTE, Dahua ve Hytera’nın gözetim ekipmanlarının satışını veya ithalatını yasakladı. FCC, hareketi açıklamak için ulusal güvenlik tehditlerine de atıfta bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Pekin’in Çinli şirketleri yerel ve uluslararası yasalara uymaya “her zaman teşvik ettiğini” söyledi. “Bazı insanların Çinli işletmeleri yıpratmak için ulusal güvenlik kavramını kasıtlı olarak aşırı zorlama hareketlerine kesinlikle karşıyız” dedi ve Pekin’in denizaşırı işletmelerinin çıkarlarını savunacağına söz verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir