Turunçgil uzun antenli böceği (Anoplophora Chiensis) Türkiye’de sınırlı olarak bulunan, karantinaya tabi, ağaçların ölümüne yol açan tahripkâr bir zararlı organizma olup sürekli olarak birçok bölgede görülmeye başlamıştır.

Zararlı; turunçgiller, fındık, elma, armut, kiraz, akçaağaç, kızılağaç, huş ağacı, gürgen, kayın, çınar, dağ muşmulası, kavak, söğüt, karaağaç türleri ve atkestanesi gibi bitki tür ve çeşitlerinde görülmektedir. Gövde ve dallar içerisine tünel açarak ağacın zayıflamasını sağlar ve kuruyup yok olmasını sağlar. Orman ekosistemini önemli ölçüde bozabilen bir böcek türüdür.

Bu böcek türünün en aktif olduğu dönem Mayıs ayı ve Ekim ayı aralığıdır.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından konuyla alakalı yayım ve survey çalışmaları devam etmekte olup zararlının görülmesi halinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bilgi verilmesi önem arz etmektedir. Çünkü yayıldığı alan için önlem alınıp karantinaya alınması gerekmektedir. Bulaşık olduğu ağaçlar kesilip talaş haline getirilip yakılması gerekmektedir.

Eğer bu böceği görürseniz, bir kavanozun içerisine koyun ve en yakın Tarım ve Orman Müdürlüğüne ya da Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne, eğer köy gibi yerleşim yerlerindeyseniz, Muhtarlıklara başvuru yapabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir