Kidane Zekarias Habtemariam daha önce Afrikalı göçmenlerden zorla para almaktan gıyaben ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avrupa’daki göçmen krizi sırasında binlerce insanı kaçakçılık yapmaktan suçlu bulunan kötü şöhretli bir insan kaçakçısı, BAE’nin Interpol ile koordineli olarak yürüttüğü uluslararası bir operasyonda tutuklandı.

2019’dan beri Interpol’ün radarında olan Eritre uyruklu Kidane Zekarias Habtemariam, 1 Ocak’ta Sudan’da tutuklandı. BAE İçişleri Bakanlığı’na göre, “Doğu Afrikalı göçmenleri Avrupa’ya kaçırmak için kaçıran, kötü muamelede bulunan ve şantaj yapan” bir örgüte liderlik ediyor.

Habtemariam ilk olarak 2020’de Etiyopya’da tutuklandı, ancak ertesi yıl Addis Ababa’daki bir mahkeme binasından kaçtı. Bir Etiyopya mahkemesi onu 2021’de insan kaçakçılığından gıyabında ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Habtemariam, Libya’daki depolarda mülteci ve göçmenleri tutmak ve onlardan ve ailelerinden zorla binlerce dolar almakla suçlandı.

Hollanda hükümeti onu “dünyanın en kötü şöhretli ve en acımasız insan kaçakçılarından biri” olarak tanımlayarak, Hollanda’da da aranıyordu. Hollandalı yetkililere göre Habtemariam, Libya’da yaşayanların zorla tutulduğu, dövüldüğü ve tecavüze uğradığı bir göçmen kampını yönetiyordu.

Yetkililer, Habtemariam’ın 2014’ten beri büyük bir göçmen akını gören Avrupa’ya çaresizce kaçmaya çalışan insanların içinde bulunduğu kötü durumu istismar ettiğini söyledi.

“2014’ten beri Kidane’nin yüzlerce kurbanın ticaretinden sorumlu olduğu tahmin ediliyor. BAE İçişleri Bakanlığı Perşembe günü web sitesinde yaptığı açıklamada, tutuklanmasının Avrupa’ya giden büyük bir insan kaçakçılığı rotasını etkisiz hale getireceğini ve sömürü riskiyle karşı karşıya kalacak binlerce kişiyi koruyacağını söyledi.

BAE’li üst düzey bir narkotikle mücadele yetkilisi olan Tuğgeneral Saeed Abdullah al Suwaidi, şüphelinin tutuklanmasının göçmenlerin Sudan, Eritre, Etiyopya ve Somali’den Libya’ya taşındığı rotanın kapatılmasına izin verdiğini söyledi. Oradan Akdeniz’i geçmeye ve Avrupa kıyılarına inmeye çalışmışlardı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir