Milyarder, Twitter popüler platformlardan çıkarsa kendi akıllı telefonunu çıkarabileceğini söyledi

Twitter şefi Elon Musk, teknoloji devlerinin sosyal medya sitesini dağıtmak için harekete geçmesi durumunda kendi “alternatif” akıllı telefonunu yaratmaya açık olduğunu söyleyerek, başka seçeneği kalmayacağını öne sürdü.

Muhafazakar bilgin Liz Wheeler’ın, Apple ve Google Twitter’ı uygulama mağazalarından çıkarırsa milyarderin “kendi akıllı telefonunu üretmesi” yönündeki önerisine yanıt veren Musk, konsepte karşı biraz isteksiz olduğunu dile getirmesine rağmen, bunu göz ardı etmeyeceğini söyledi.

Cuma günü “Umarım iş o noktaya gelmez, ama evet, başka seçenek yoksa alternatif bir telefon yapacağım” dedi.

Geçen ay 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını tamamlayan Musk, sitedeki ifade özgürlüğünü koruma niyetini defalarca beyan etti, hatta askıya alınan hesaplar için “yasaları çiğnememeleri veya korkunç eylemlerde bulunmamaları koşuluyla ” “genel af” ilan etti.

Ancak eleştirmenler Musk’ın devralımını kınarken, bazıları bunun sosyal medya platformunda bir ‘nefret söylemi’ dalgasını ve aşırı sağcılığı besleyeceği konusunda ısrar ediyor. Washington Post tarafından Perşembe günü yayınlanan bir raporda , bir dizi aktivist ve “çevrimiçi güven ve güvenlik uzmanı” , girişimcinin Twitter’da “cehennemin kapılarını açacağını” söyledi, hatta bazıları Google ve Apple’ın siteyi uygulama mağazalarında yasaklamasını talep etti.

Harvard Law’ın siber hukuk kliniğinde eğitmen olan Alejandra Caraballo, “Apple ve Google’ın Twitter’ı uygulama mağazasından başlatmayı ciddi bir şekilde keşfetmeye başlaması gerekiyor” dedi ve yasaklı hesapları eski haline getirmenin “çeşitli marjinal topluluklar için varoluşsal olarak tehlikeli” olacağını ekledi.

“Doğrudan hedefli tacizde bulunan insanlar geri gelip ifşa, hedefli taciz, acımasız zorbalık, şiddet çağrıları, şiddeti kutlama eylemlerine girişebilirler. Bunun ne kadar tehlikeli olacağını söylemeye bile başlayamıyorum,” diye devam etti Caraballo.

Musk, Twitter’ın şiddet çağrılarına veya kanunları çiğneyen diğer gönderilere asla izin vermeyeceğini söyleyerek aleyhtarlara cevap verdi. Askıya alınan kullanıcıların “yavaşça” ve yalnızca “manuel incelemeden” sonra geri getirileceğini kaydetti ve bu hareketin siteyi “barışçıl görüş alışverişi için bir forum” haline getirmeye yardımcı olacağını savundu.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir