Girişimci, 2000 Dotcom kazasından bu yana en büyük kişisel servet kaybını yaşadı.

Cuma günü yayınlanan yayına göre, bir zamanlar dünyanın en zengin adamı olan Tesla CEO’su Elon Musk, 2021’den bu yana 200 milyar dolara kadar kaybederek tarihteki en büyük kişisel servet kaybı olarak Guinness dünya rekorunu kırdı.

Forbes’e göre elektrikli araç patronu Kasım 2021’den bu yana 182 milyar dolar kaybetti, ancak diğer kaynaklar kayıplarının 200 milyar dolar kadar yüksek olduğunu tahmin ediyor. Milyarder parasının çoğunu şirkete yatırdığından, Tesla’nın kasvetli piyasa performansı Musk’ın mali talihsizliklerinin başlıca nedeniydi.

Rekor daha önce, 2000 Dotcom çöküşü sırasında bir noktada net servetinin yaklaşık 60 milyar dolarının silindiğini gören Koreli-Japon milyarder teknoloji girişimcisi Masayoshi Son’a aitti.

Rekor takip kuruluşu bir blogda “Ve merak etmeyin, Musk tarihte herhangi bir insandan daha fazla para kaybetmiş olsa da, yakın zamanda aç kalmayacak – o hala dünyanın en zengin ikinci kişisi” dedi.

Lüks marka devi LVMH’nin Fransız kurucusu Bernard Arnault, yaklaşık 190 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin adamı olarak Guinness listelerinin başında Musk’ın yerini aldı.

Tesla hissesi geçtiğimiz yıl boyunca değerinin %65’ini kaybetti; Musk, 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını ödemek için Tesla hisselerini sattıktan ve şirketin halka açılmasından bu yana en büyük satışı tetikledikten sonra düşüşe bizzat katkıda bulundu.

Ancak bu vahim rakamlara rağmen, Musk’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar, otomobil şirketinin geleceği konusunda iyimser olduğunu gösteriyor – yatırımcılar onu Twitter tarafından dikkatini dağıtmakla suçlasa da. Geçen ay Tesla’nın “her zamankinden daha iyi performans gösterdiğini” söyleyerek yatırımcılara “kısa vadeli piyasa çılgınlığı tahmin edilemez olsa bile ” uzun vadeli temellerin son derece güçlü olduğu konusunda güvence verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir