Dolar 32,8437
Euro 35,6821
Altın 2.563,20
BİST 11.047,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 29°C
Az Bulutlu
Samsun
29°C
Az Bulutlu
Per 29°C
Cum 28°C
Cts 30°C
Paz 30°C

En Çok Yatırım Alan 10 Ülke Arasındayız

En Çok Yatırım Alan 10 Ülke Arasındayız
26 Ekim 2022 23:07

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2021’de Türkiye’de 300’den fazla girişimin toplamda 1,5 milyar doların üzerinde yatırım alarak tüm zamanların rekorunu kırdığını belirterek, “Türkiye, en çok yatırım yapılan zirvedeki ilk 10 ülke arasında şu anda yerini aldı. 2022’de de bu trendin aynı şekilde büyük ivmeyle devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

Bakan Varank, Sürdürülebilir Sosyoekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi (ENHANCER) Hibe Programları kapsamındaki başarılı projelerin sertifika törenine katıldı. Yaklaşık 60 yıldır ortakları olan AB ile iş birliklerini sürdürmeye devam ettiklerini aktaran Varank, Türkiye-AB mali iş birliği süreci kapsamında başlattıkları Rekabetçi Sektörler Programı’nda bilhassa son dönemde hızlandıklarını söyledi.

GİRİŞİMCİLİK VE İSTİHDAM

Varank, ardı ardına proje açılışları yaptıkları bereketli bir dönemden geçtiklerini ifade ederek, en son iki hafta önce İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi’nin açılışını yaptıklarını bildirdi. Temennilerinin AB ile Rekabetçi Sektörler Programı’nda yakaladıkları etkin ve verimli iş birliğinin ENHANCER projesi ile de devam etmesi olduğunu vurgulayan Varank, 2020’de uygulanmaya başlanan projenin girişimcilik kapasitesinin iyileştirilmesi noktasında önemli bir misyona sahip olduğunu, 2023 sonuna kadar devam edecek projeyle girişimcilik ve istihdam imkanlarının iyileştirileceğini, Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunulacağını söyledi.

32.5 MİLYON AVROLUK BÜTÇE

Projenin İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay olmak üzere, özellikle göçmen yoğunluğundan etkilenen 11 ilde uygulandığını anlatan Varank, “32,5 milyon avro bütçesi olan proje kapsamında 5 farklı hibe programı ilan edildi. 117 projeye yaklaşık 11 milyon avro kaynak tahsis edildi. ENHANCER kapsamında bugüne kadar 2 bin 305 kişi genel girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamladı. Bugüne kadar gerçekleştirilen B2B görüşmeler, yatırımcı buluşmaları gibi etkinliklerle 379 firma temsilcisi bir araya getirildi. Birçok şirket kuruldu, yeni istihdam oluşturuldu. Girişimcilerin iş birlikleri yoluyla biz, bu sayede finansmana erişimlerini kolaylaştırmış olduk.” dedi.

DİJİTAL ÇAĞ

Bugün projeden faydalanan başarılı projeleri kamuoyuna ilan etmek üzere bir araya geldiklerini, ayrıca hibe yararlanıcısı kurumların temsilcilerine destek için bir sertifika takdimi yapacaklarını aktaran Varank, “Dijital çağ diyebileceğimiz günümüzde girişimcilik, sürdürülebilir refahın en önemli araçlarından bir tanesi. Teknoloji tabanlı şirketler dünyanın en büyük şirketleri listesinde şu anda üst sıraları adeta parsellemiş durumdalar. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, büyük ve güçlü Türkiye yolunda girişimciliği baş tacı ettik, etmeye de devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMCİLİK

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimciliğe yönelik birçok hedefin belirlendiğini kaydeden Varank, “Teknoloji tabanlı girişimciliği stratejimizin odağına yerleştirdik. Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi’ni de yakın zamanda kamuoyuna ilan edeceğiz. Bu strateji ile 2030 yılına kadar 100 bin teknoloji girişiminin kurulmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜM ZAMANLARIN REKORU

Bu noktada girişim sermayesi fonlarının ciddi faydalar sağladığının da aşikar olduğunu dile getiren Varank, “Tech-InvesTR, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, İstanbul Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, teknoloji odaklı girişimlerin desteklenmesinde şu anda Türkiye’de gerçekten önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu fonlar sayesinde bugüne kadar yüzlerce girişime yatırımlar yapıldı. 2021 yılında Türkiye’de 300’den fazla girişim toplamda 1,5 milyar doların üzerinde yatırım alarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Türkiye, en çok yatırım yapılan zirvedeki ilk 10 ülke arasında şu anda yerini aldı. 2022’de de butrendin aynı şekilde büyük ivmeyle devam ettiğini görüyoruz.” diye konuştu.

TURCORN 100 PROGRAMI

Varank, Türkiye’den çıkan milyar dolar değerlemeye ulaşan turcorn’ların sayısının 6’ya ulaştığını, daha fazla turcorn adayının önünü açmak, scale-up ekosistemini derinleştirmek için girişimcilik stratejisiyle beraber Turcorn 100 Programı’nı başlatacaklarını bildirdi.

TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİ

Bu programla da erken aşamayı geçmiş girişimleri, küresel hedefleri olan teknoloji girişimlerini destekleyeceklerini ifade eden Varank, “Bu programın da etkisiyle 2023 yılı için belirlediğimiz hedef olan 10 unicorn sayısını yakalamış olacağız. Unicorn sayılarından bahsediyoruz, yurt dışından gelen yatırımlardan bahsediyoruz, girişimcilikte yaşanan ivmeden bahsediyoruz. İşte bütün bu gelişmeler kendiliğinden olmuyor. Ekosistemin büyümesi yan gelip yatarak sağlanmıyor. Türkiye’de girişimcilerin, şirketlerin, akademisyenlerin araştırma-geliştirme faaliyetleri yapabilecekleri teknoparkların sayısını son 20 yılda 2’den 96’ya çıkardık.” şeklinde konuştu.

2 BİN GİRİŞİMCİ, TOPLAMDA 476 MİLYON DESTEK

Varank, bu teknoparkların girişimcilik ekosistemine çok ciddi katkıları olduğuna işaret ederek, “KOSGEB ile 2012 yılından bu yana günümüz rakamlarıyla girişimcilik desteklerine aktardığımız finansman 7 milyar liraya ulaşmış durumda. 2012 yılında başlayan TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı’yla bugüne kadar yaklaşık 2 bin girişimciye toplamda 476 milyon lira destek verdik. Bütün bu altyapı yatırımları ve destekler Türkiye’de şu anda gördüğünüz girişimcilikteki sıçramanın aslında kaynağı konumunda.

AVRUPA’NIN PARLAYAN YILDIZI

Avrupa’nın girişimcilikte parlayan yıldızının Türkiye olduğunu kaydeden Varank, “Şüphesiz, ENHANCER de gerek bütçesi gerekse hedefleri ile Türkiye’nin ivmelenmesine büyük katkı sağlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak proje kapsamında bugüne kadar yapılan yatırımları büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. ENHANCER projesiyle bundan sonraki süreçte de etkili ve verimli çalışmalar yürütülmesinin takipçisi olacağız ve burada büyük işler yapılmasını biz canıgönülden temenni ediyoruz.” dedi.

Törende, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varheyli ile ICMPD’nin Göç Diyaloğu ve Koordinasyon Direktörü Martijn Pluim de bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Bakan Varank tarafından ENHANCER Hibe Programları kapsamındaki başarılı projelerin sertifikaları verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.