Gana, ABD para birimi yerine altınla ham petrol alacak

Gana’nın başkan yardımcısı Mahamudu Bawumia bu hafta hükümetin petrol ithalatını ABD doları yerine altınla ödemek istediğini açıkladı. Planı, ülkenin azalan döviz rezervlerini koruma girişimi olarak açıkladı.

Resmi veriler, Gana’nın brüt uluslararası rezervlerinin 2021’in sonundaki 9,7 milyar dolardan Eylül 2022’nin sonunda yaklaşık 6,6 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

Rezervlerin, hükümetin 2022 hedefinin yarım ay gerisinde, ülkenin mal ve hizmet ithalatının yalnızca üç ayını karşılayabileceği bildiriliyor.

Ulusal para birimindeki değer kaybının neden olduğu enflasyonu dengelemek için petrole karşılık altın politikasının 2023’ün ilk çeyreğinde uygulanması bekleniyor. Bawumia, petrol ithalatçılarının dolara olan güçlü talebi nedeniyle Ganalı Sedinin bu yıl şimdiye kadar dolar karşısında değerinin yarısından fazlasını kaybettiğini açıkladı.

Petrol üreten bir ülke olan Gana, 2017’deki patlamadan bu yana tek petrol rafinerisi devre dışı kaldığı için hâlâ gaz ve dizel gibi ürünleri ithal etmek zorunda.

Maliye bakanlığı , cedi’nin değer kaybının kamu borcunu yönetme kabiliyetini “ciddi şekilde etkilediği” için Afrika ülkesinin “yüksek borç sıkıntısı riski altında” olduğunu söyledi. Gana şu anda Uluslararası Para Fonu ile bir yardım paketi müzakere ediyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir