Yıllarca süren sessizliğin ardından, kripto para dolandırıcısı olduğu iddia edilen Ruja Ignatova, Londra’daki lüks dairesini satışa çıkardı…

ABD tarafından yatırımcıları 4 milyar dolardan fazla dolandırmakla suçlanan Ruja Ignatova, geçtiğimiz günlerde Londra’da satışa sunulan lüks bir mülke adını ekledi. Yasal dosyalama, Alman vatandaşının beş yıldan fazla bir süre önce iz bırakmadan ortadan kaybolmasından bu yana ilk yaşam belirtisidir.

iNews’in Perşembe günü bildirdiğine göre, Ignatova’yı temsil eden avukatlar geçen hafta dört yatak odalı daireye hak iddia etti. Mülk daha önce Guernsey’de kayıtlı isimsiz bir şirkete kayıtlıydı, ancak 2021’de BBC muhabirleri tarafından Ignatova’ya ait olduğu keşfedildi.

Daire geçen hafta 11 milyon £ (13.6 milyon $) fiyatla satışa sunuldu ve Knight Frank müzayede evi tarafından “etkileyici dört yatak odalı bir çatı katı” olarak tanımlandı. Ancak, Birleşik Krallık’taki birden fazla emlak web sitesine göre, Pazar günü itibariyle satıştan çekildiği anlaşılıyor.

Medyada ‘Cryptoqueen’ olarak bilinen Ignatova, alıcıların daha sonra gerçek parayla bozduramayacaklarını keşfedecekleri değersiz jetonlar satan bir saadet zinciri olan OneCoin’in kurucusudur. FBI’a göre , yatırımcılara daha fazla yatırımcı işe almaları halinde ekstra token sözü verildi ve piramit planı, şirketi “kurbanları 4 milyar dolardan fazla dolandırana” kadar büyüdü.

Yatırımcılar sabırsızlanırken ve uzun zamandır vaat edilen bir takas hizmeti henüz gerçekleşmemişken, Ekim 2017’de Lizbon’da bir konuşma planladı ve bu konuşma sırasında onlara tokenlerini nihayet ne zaman satabileceklerini söyleme sözü verdi. Ignatova hiç ortaya çıkmadı ve FBI, bilinen son hareketinin, doğduğu yer olan Bulgaristan’dan o ay Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden bir uçuşu yakalamak olduğunu belirtiyor.

Bir New York mahkemesi, Ekim 2017’de Ignatova için tutuklama emri çıkardı ve 2018’de elektronik dolandırıcılık, kara para aklama, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve komplo ile suçlandı. Şu anda FBI’ın en çok aranan on kaçak listesindeki tek kadın ve teşkilat, onun tutuklanmasına yol açacak bilgiler için 100.000 dolarlık bir ödül teklif ediyor.

Onecoin destanıyla ilgili bir podcast’e ev sahipliği yapan Jamie Bartlett, iNews’e verdiği demeçte, Ignatova’nın daire üzerindeki iddiasının “hikayedeki en ilginç gelişmelerden biri” olduğunu söyledi. “Hala hayatta olduğunu gösteriyor ve oralarda bir yerlerde son zamanlarda nerede olduğuna dair hayati ipuçları içeren belgeler var.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir