Tüketici fiyatlarındaki artışın, artan elektrik maliyetleri ve artan ipotek oranlarından kaynaklandığı bildirildi...

Çarşamba günü açıklanan resmi verilere göre, Finlandiya’da yıllık enflasyon Kasım ayında %9,1’e yükseldi. Ülkenin istatistik kurumu raporunda, rakamın 1983’te kaydedilen %9,2’lik bir okumadan bu yana en yüksek fiyat artışı seviyesini temsil ettiğini söyledi.

Ajansa göre, ülkedeki tüketici fiyatları bir önceki aya göre %1,2 arttı, bunun nedeni çoğunlukla yüksek elektrik fiyatları ve ortalama mortgage oranındaki artıştı. Elektrik maliyetleri aylık bazda %18 arttı ve geçen yıla göre %66 arttı. Bu arada, ipoteklerdeki ortalama faiz oranı şaşırtıcı bir şekilde %96 artarak 2021’e göre neredeyse ikiye katlandı.

Motorin fiyatındaki artış ve tüketici kredilerindeki yüksek faiz oranları da enflasyona katkıda bulundu. Gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları geçen Kasım ayına göre ortalama yüzde 16 arttı.

Finlandiya Merkez Ticaret Odası baş ekonomisti Jukka Appelqvist, açıklanan rakamların endişe verici olduğunu söyledi.

Appelqvist Twitter’da “Sert okumalar. Finlandiya’da enflasyon Kasım’da Euro Bölgesi ortalamasında olduğu gibi düşmedi, hızlanarak yüzde 9,1’e çıktı. Elektrik fiyatları ve faiz oranlarındaki artışın etkisiyle fiyatlarda %1,2 gibi hızlı bir artış yaşandı. Hiçbir faktör hızla yavaşlamıyor.” diye yazdı.

Bu ayın başlarında, Finlandiya İstatistik Kurumu, ülkenin GSYİH’sının üçüncü çeyrekte %0,3 küçülerek art arda beş çeyrek büyümeyi sonlandırdığını bildirdi. Ekonomistler, teknik olarak Finlandiya ekonomisi için durgunluk anlamına gelecek olan daralmanın dördüncü çeyrekte devam etmesini bekliyorlar. Analistler, gerilemenin 2023’e kadar süreceğini tahmin ediyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir