Hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planları üzerine binlerce kişi sokaklara döküldü…

Emeklilik reformuna karşı ülke çapındaki grevler ve mitingler, sendikaların ülkenin “durdurulması” yönündeki çağrılarının ardından Fransa’da büyük trafik aksamalarına ve petrol rafinerileri ile üniversitelerin felce uğramasına neden oldu.

Hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planına karşı son protesto dalgası altıncı gününe girerken, sendikalar Salı günü “iki milyondan fazla insanın” mitinglere katılacağını duyurdu. Karşılaştırma için, resmi rakamlara göre, şimdiye kadarki en büyük gösteri günü olan 31 Ocak’ta yaklaşık 1,27 milyon kişi katıldı.

Sosyal medyadaki görüntülere ve yerel basında çıkan haberlere göre, ülke genelinde sabahın erken saatlerinde başlayan yürüyüşler, Rennes II Üniversitesi ve Lyon II Üniversitesi gibi büyük yüksek öğretim kurumlarını bloke etti.

Protestocular, Batı Fransa’daki bir şehir olan La Roche-sur-Yon’daki bir otobüs durağının önüne barikatlar kurdu. Öğrenciler ayrıca güvenlik güçleri tarafından geri itilmeden önce Paris yakınlarındaki Saint-Denis Pleyel’deki bir otobüs durağını da kapattılar.

Öğrenci organizasyonu Le Poing Leve’ye (Yükseltilmiş Yumruk) göre, batı Fransa’da Rennes ve Lorient’i birbirine bağlayan RN 24 otoyolunu en az 100 kişi trafiğe kapattı. Grup, polisin toplantıları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını iddia etti.

Sendika örgütü CGT-Chimie, “tüm rafinerilerin” çıkışlarında yakıt sevkiyatının engellendiğini söyledi. Petrol devi TotalEnergies’in yönetimi, AFP’ye etkilendiğini doğruladı, ancak istasyonlarında “yakıt sıkıntısı olmadığını” söyledi.

Sendikalar ayrıca toplu taşıma araçlarında grev uyarısında bulundu. Pazartesi günü, Fransa’nın devlete ait ulusal demiryolu işletmecisi SNCF ve Paris’teki ulaşım işletmecisi RATP, Fransa’daki trenlerin hareketinin çok ciddi şekilde kesintiye uğrayacağını ve metro operasyonlarının da kesintiye uğrayacağını doğruladı.

Bu arada Fransa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayollarından Paris’teki Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarında tarifeli uçuşlarını sırasıyla %20 ve %30 oranında azaltmasını talep etti.

Emeklilik reformuna karşı huzursuzluk birkaç haftadır tırmanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik sisteminde önümüzdeki 25 yıl içinde öngörülen açıklardan dolayı girişimi “gerekli” olarak nitelendirirken, bir Elabe anketine göre, reforma neredeyse %60 karşı çıkarak halk arasında derinden popüler olmadığını kanıtladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir