Kripto borsası FTX, ABD iflas işlemlerini başlatacak ve CEO Sam Bankman-Fried, kripto para birimi grubundaki bir likidite krizinin dünya çapındaki düzenleyicilerin müdahalesine yol açmasının ardından istifa edecek.

Sıkıntılı kripto ticaret platformu, bir para çekme dalgasının ardından çöküşü önlemek için milyarlarca para toplamak için mücadele ediyordu.

Şirket, Cuma günü bir tweet aracılığıyla yaptığı açıklamada, FTX ve bağlı kripto ticaret fonu Alameda Research ve yaklaşık 130 başka şirketin Delaware’de gönüllü Bölüm 11 iflas işlemlerine başladığını söyledi.

FTX’in kurucusu Bankman-Fried, iflas başvurusunun başlamasından sonra bir dizi tweet’te “Buraya geldiğimiz için tekrar gerçekten üzgünüm” dedi.

Bankman-Fried, tweet’lerinde iflas başvurusunun “şirketlerin sonu anlamına gelmediğini” ve grubun yeni CEO’sunun “en iyi olanı sağlamaya yardımcı olacağına” “iyimser” olduğunu söyledi.

John J Ray III, düzenli bir geçişe yardımcı olacak Bankman-Fried’den CEO olarak görevi devralmak üzere atandı.

FTX’te bir koşu ve rakip Binance’in terk edilmiş bir devralma anlaşmasıyla başlayan bir hafta süren destan, zaten mücadele eden bir bitcoin ve diğer jetonları vurdu.

FTX, yatırımcılardan ve rakiplerden yaklaşık 9,4 milyar dolar toplamak için çabalıyor.

FTX personeline gönderilen bir Gevşek notta, “Bölüm 11’in dosyalanması, şirketin durumu değerlendirmesine ve paydaşların yararına ilerleme planları geliştirmesine izin vermek için gerekli bir adımdır.” dedi.

“Durumla ilgili son haberlerin rahatsız edici ve stresli olduğunun farkındayım, ancak iflas başvurusunun ileriye dönük bir yolun başlangıcı olacağını da biliyorum.”

Sequoia ve SoftBank dahil olmak üzere bazı yatırımcılar, FTX yatırımlarını zaten sıfıra işaretlemişti. Alternatif yatırım firmasının kurucusu Anthony Scaramucci, Cuma günü CNBC ile yaptığı röportajda SkyBridge Capital’in FTX hissesini geri almak için çalıştığını söyledi.

MEVZUAT İNCELEMESİ
Bu olaylar, serveti Forbes tarafından sadece iki ay önce yaklaşık 17 milyar dolar olarak tahmin edilen 30 yaşındaki kripto yöneticisi Bankman-Fried için hızlı bir geri dönüşü işaret ediyor.

Bitcoin, FTX’in duyurusundan sonra düştü ve %5.7 daha düşük 16.524 $ seviyesinde işlem gördü. Dünyanın en büyük kripto para birimi, ABD enflasyon verilerinin ardından varlıklar arası bir rallide bir miktar zemin kazanmadan önce Çarşamba günü iki yılın en düşük seviyesi olan 15.632 dolara düştü.

FTX’in token FTT’si Cuma günü %34 düşüşle 2,43$’a düşerek haftalık %89 kayıpla karşı karşıya kaldı.

FTX’in sorunları, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından devreye girdi.

FTX, soruşturmalara aşina bir kaynağa göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından soruşturma altında.

Düzenleyici Cuma günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun FTX EU’dan 9 Kasım’da faaliyetlerini askıya almasını istediğini söyledi.

Kripto borç veren Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, “Yalnızca 24 saatlik bir incelemeden sonra Binance FTX’i satın almaktan vazgeçtiğinde, yazı FTX için duvardaydı” dedi.

“Şimdi, ikinci derece etkilere tanık olduğumuz ve hangi varlıkların FTX ve Alameda’ya maruz kaldığını keşfedeceğimiz serpintilerin bir sonraki aşamasına giriyoruz.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir