TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında 2014’te imzalanan protokol kapsamında inşaatına 2017 yılında başlanan “Gaziray Banliyo Hattı Projesi”nin inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı. İnşaat çalışmalarının yüzde 85’inin tamamlandığı projenin, bu yılsonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

25 kilometre uzunluğunda toplam 16 istasyonun yer alacağı “Gaziray Banliyo Hattı Projesi”nde sona yaklaşıldı. Seyrantepe-Göllüce-Taşlıca arasında 5 kilometrelik test sürüşünün 22 Mart 2019 tarihinde yapıldığı Gaziray’da, inşaat çalışmaları devam ediyor.

Organize Sanayi Bölgesinde 150 bin çalışanı; daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu bir şekilde taşıyacak olan 1,2 milyar TL bütçeli dev proje, kentin vizyon projesi olarak değerlendiriliyor.

13 Şubat 2017 yılında yapımına başlanan Gaziray; kent merkezini, 6 Organize Sanayi Bölgesi’ni ve Küçük Sanayi Bölgesi’ni birbirine bağlayacak. Mevcut 25 kilometrelik banliyo hattının da yenileneceği yatırımda, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 85 oldu.

Gaziray’ın yaklaşık 5 kilometrelik yer altına alınacak kısmı için de yapım çalışmalarına en kısa sürede başlanacağı ve hat işletmesinde kullanılacak vagon alımına yönelik ihale hazırlıkları ise önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir