Bard adlı hizmet, Microsoft destekli ChatGPT ile rekabet edecek

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Bard adlı ” deneysel sohbete dayalı AI hizmetinin” Pazartesi günü “güvenilir test kullanıcılarına” sunulacağını duyurdu. Google, aramaları iyileştirmek ve genişletmek için AI teknolojisini de kullanmaya başlayacak.

Pichai bir blog gönderisinde: “Bard, dünyanın engin bilgisi ile büyük dil modellerimizin gücü, zekası ve yaratıcılığını birleştirmeyi amaçlıyor. Yeni, yüksek kaliteli yanıtlar sağlamak için webdeki bilgilerden yararlanır.” diye yazdı

AI, Google’ın iki yıl önce açıkladığı Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Pichai, testin “Bard’ın yanıtlarının gerçek dünya bilgisinde kalite, güvenlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtayı karşıladığından emin olmak” için tasarlandığını ve ardından yapay zekanın “önümüzdeki haftalarda halka daha geniş çapta erişilebilir” hale getirilebileceğini söyledi.

Pichai’ye göre Google , “altı yıl önce şirketi yapay zeka etrafında yeniden yönlendirdi” ve “dil ve resimlerden video ve sese kadar bilgiyle etkileşim kurmanın tamamen yeni yollarını yaratan” bir dizi yapay zeka teknolojisi geliştirdi . Şirket şimdi bu teknolojileri imza web arama hizmetine yayıyor.

Pichai , “Yakında, Arama’da karmaşık bilgileri ve çoklu bakış açılarını kolay anlaşılır biçimlere ayıran yapay zeka destekli özellikler göreceksiniz, böylece büyük resmi hızla anlayabilir ve webden daha fazla bilgi edinebilirsiniz” diye yazdı.

LaMDA daha önce Haziran 2022’de Google mühendisi ve etik uzmanı Blake Lemoine, programın kendi kendine farkında olduğunu iddia ettiğinde manşetlere çıkmıştı. Şirket, Lemoine’in iddialarının tamamen asılsız olduğunu istihdam ve veri güvenliği politikalarını ihlal ettiği için projeyi durdurmuştu.

Bard açıklaması, Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin genel kullanıma sunulmasından üç aydan kısa bir süre sonra geldi. Haftalar içinde yapay zeka çılgınca popüler oldu ve akademik yazı stilini taklit etme yeteneği nedeniyle okullarda ve üniversitelerde alarma neden oldu. Ayrıca, onu “düşünmek” için eğiten insanların siyasi ve kültürel önyargıları ve sansüre yardımcı olmak için düşük ücretli Afrikalı işçi çalıştırma konusundaki etik kaygılar hakkında sorular da gündeme getirdi.

Pichai, Google’ın yapay zekasının sorumlu bir şekilde ve 2018’de yayınlanan ilkeler doğrultusunda geliştirileceğini söyleyerek eleştirileri savuşturmaya çalıştı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir