Polis, İsveçli iklim aktivistini bir kömür madeni gösterisinden uzaklaştırdı

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg Salı günü Batı Almanya’da tutuklandı. Muhabirler, Kuzey Ren-Vestfalya’daki Luetzerath’ta bir kömür madeninin genişletilmesine karşı düzenlenen bir protesto sırasında Thunberg’in çevik kuvvet polisleri tarafından götürüldüğü anı görüntüledi.

Aachen ve Düsseldorf arasında yer alan köyün şu anda yakındaki Garzweiler linyit madenini genişletmek için taşınması planlanıyor.

Aachen yakınlarındaki bir polis sözcüsü medyaya, Thunberg’in madenin çevresine “baskın” yapan ve yetkililer tarafından “dik ve son derece tehlikeli” olarak tanımlanan kazının kenarına yaklaşan bir grup protestocunun parçası olduğunu söyledi.

Sosyal medyada hızla dolaşan fotoğraf ve videolarda, dört Kuzey-Batı polis memurunun Thunberg’i kısa bir mesafe kollarından ve bacaklarından tuttuğu görülüyor. Protestocular İngilizce olarak “yalnız değilsiniz” sloganları atarken ve medya kayıt yapıp fotoğraf çekerken gülümsüyor.

Memurlar sonunda Thunberg’i hayal kırıklığına uğrattı ve onu uzaklaştırdı. Neden prosedürü takip etmedikleri ve kişisel bilgilerini yazmadıkları sorulduğunda gazetecilere “Kim olduğunu biliyoruz” dediler.


#Luetzerath yakınlarındaki Greta #Thunberg : yıkımın eşiğinde tutuklandı. Diğer 100 aktivistin aksine, polis kişisel bilgilerini kaydetmiyor: “Kim olduğunu biliyoruz.” Bu deneyimi daha önce başka bir yerde yaşadınız mı? Ağzının kenarında bir gülümsemeyle sessiz kalıyor pic.twitter.com/nmDA9O2H1U

Christian Wernicke (@ChrisCWE) 17 Ocak 2023

Polis Sky News’e, Thunberg’in bu hafta ikinci kez Luetzerath protestosu kapsamında gözaltına alındığını söyledi. Cuma günü bölgeye geldi ve Cumartesi günü yetkililerin köyle ilgili planlarına “direnmek” için Alman aktivistlere katıldı. Aktivistlerden bazıları, yerel sakinlerin çoktan tahliye edildiği binalarda çömelmeye başladı.

Şu anda 1.000’den fazla polis işgalcileri Luetzerath’tan tahliye etmeye çalışıyor, böylece Essen merkezli çok uluslu enerji şirketi RWE’nin sahibi olduğu madene yer açmak için köy yıkılabilir.


İklim grevinin 230. haftası. Şu anda, bir kömür madeninin genişletilmesi nedeniyle yıkılmakla tehdit edilen bir Alman köyü olan Lützerath’tayız. İnsanlar yıllardır direniyor. 12’de burada bize katılın ya da yarın #LützerathBleibt‘i talep etmek için yerel bir protestoya katılın ! #ClimateStrike pic.twitter.com/hGrCK6ZQew

— Greta Thunberg (@GretaThunberg) 13 Ocak 2023

İklim aktivistleri, kömür madenciliğinin karbon emisyonlarını artıracağını ve küresel ısınmayı sınırlamak için Paris İklim Anlaşması planına müdahale edeceğini iddia ediyor. RWE, emisyonları Avrupa karbon üst sınırları aracılığıyla dengeleyebileceklerini savundu. Şu anda Alman iktidar koalisyonunun bir parçası olan Yeşiller partisi şirketin tutumunu destekledi.

Ukrayna’daki ihtilaf nedeniyle Rusya’dan doğal gaz ithalatından vazgeçen Almanya, kömür üretimini yaygınlaştırma hamlesine girdi ve nükleer santrallerin kapanmasını erteledi. Thunberg, daha önce atom enerjisini kınamış olmasına rağmen, ikinci önlemi kömür yakmaya tercih edilir olarak teşvik etti.

Şu anda 20 yaşında olan Thunberg, iklim değişikliğini protesto etmek adına cuma günleri okula gitmeyi reddettiği için uluslararası ün kazandı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir