Seul şehir merkezinin yerel halk tarafından ‘Batı kasabası’ olarak bilinen uluslararası bölgesinde partiye katılanlar ezildi…

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Cumartesi gecesi Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında meydana gelen izdihamda en az 146 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

Olay, kentin en uluslararası bölgesi olan ve Yongsan Garnizon ABD askeri üssüne yakın olan Itaewon Bölgesi’ndeki Hamilton Oteli yakınlarındaki dar sokakta meydana geldi.

Yerel basında bir görgü tanığı, bölgenin o kadar kalabalıklaştığını ve kurtarma ekiplerinin kurbanlara hemen ulaşıp canlandırma girişiminde bulunamadığını söyledi.

Korea Herald’a göre, Covid-19 salgını sırasında uygulanan maske zorunluluğu ve sosyal mesafe önlemleri olmadan ilk Cadılar Bayramı hafta sonunu kutlamak için gün boyunca yaklaşık 100.000 kişi bölgeye akın etti. İzdihama neyin sebep olduğu tam olarak belli değil.

Yaralılar başkentteki birçok hastaneye sevk edildi. Yonhap haber ajansı, birçoğunun 20’li yaşlarında kadın olduğunu ve birinin de on yaşında bir kız çocuğu olduğunu bildirdi.

Başkan Yoon Suk-yeol, trajediden kısa bir süre sonra acil müdahale toplantısına başkanlık etti. Bir sözcüye göre, “En büyük öncelik, hastaları nakletmek ve kurtarmak ve etkilenen insanlar için hızlı tıbbi tedavi sağlamaktır” dedi.

Yetkililer, Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon’un Avrupa gezisini yarıda keserek şehre dönmeye karar verdiğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir