Kalabalıklar, muhalefetin bir Rus yasasıyla karşılaştırdığı yabancı ajanlarla ilgili yasa tasarısını protesto etmek için sokaklara döküldü

İçişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gürcistan’da yabancı ajanlara ilişkin yasa tasarısına karşı Salı günü başkent Tiflis’te düzenlenen gösteriler sırasında düzinelerce protestocunun tutuklandığını söyledi.

Bakanlık, polisin 66 kişiyi yetkililerin “küçük holiganlık ve yasal taleplere itaatsizlik” nedeniyle gözaltına aldığını söyledi ve barışçıl bir protestonun kontrolden çıkmasına yardım edenler için yasal sonuçları değerlendirme sözü verdi.

Protestocuların “şiddet içeren eylemlerinin” yaklaşık 50 polis memurunun yaralandığını, birçoğunun hastaneye kaldırıldığını ve ameliyat edilmesi gerektiğini ekledi . Bakanlık, çatışmalar sırasında “sivillerin de yaralandığını” söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

İçişleri Bakanlığı, memurlarının defalarca protestocuları geri çekilmeye çağırdığını, ancak sonuç alınamadığını, bu nedenle polisin düzeni sağlamak için “sürekli olarak orantılı güç ve özel baskı araçları kullanmaya zorlandığını” iddia etti.

Ancak Gürcü muhalefet milletvekili Giorgi Vashadze, polisin tepkisini “orantısız” olarak nitelendirdi. Gazetecilere verdiği demeçte, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde Tiflis’te parlamento önünde bir miting daha düzenleneceğini ve bunun Salı gününden daha fazla insanı çekeceğini iddia etti.

Polis ve protestocular arasındaki çatışmalar, Salı günü Gürcistan parlamentosunun, finansmanının %20’sinden fazlasını yurt dışından alan herhangi bir örgütün yabancı ajan olarak kaydedilmesini gerektiren bir yasa tasarısı lehinde oy kullanmasının ardından patlak verdi.

Girişim, tasarıyı Rus tarzı olmakla suçlayan ve yasanın geçmesinin “demokrasi için kara bir gün” olacağını iddia eden Gürcü muhalefetini kızdırdı . 2012’de Rusya’da benzer bir yasa çıkarıldı ve 1938’de kabul edilen Amerikan Yabancı Temsilciler Kayıt Yasası (FARA) ile benzerlikler taşıyor.

Tiflis’in yasa tasarısı hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük tepkilere yol açtı. Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, protestoculara desteğini dile getirirken yasa tasarısının geçmesi halinde veto edeceğini söyledi. AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, girişimi AB değerlerine aykırı olarak nitelendirirken, ABD bunun önerilen yasa ve protestoların yönetimi konusunda Gürcistan hükümetine yaptırımlar getirebileceğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir