Apple, ana montaj fabrikasında Covid ile ilgili kesintilerin ardından üretimini Çin’den uzaklaştırmaya hazırlanıyor

Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iPhone üreticisinin üretimini Çin’den uzaklaştırmaya devam etmesi nedeniyle Apple’ın Hindistan’daki üretimini büyütmek istediğini söyledi.

Apple’ı “başka bir başarı öyküsü” olarak nitelendiren Goyal’e göre teknoloji devi, Hindistan’ın üretiminin yüzde 25’ini karşılamasını istiyor.

Apple’ın hedefe ne zaman ulaşmak istediğini belirtmedi, ancak “Hindistan’da üretilen en yeni modelleri Hindistan’da piyasaya sürdüklerini” belirtti.

Geçen yıl Apple, amiral gemisi iPhone 14’ün üretimine Hindistan’da başladı. Teknoloji devi, Hindistan’da ilk kez en son modelini lansmanına bu kadar yakın bir zamanda üretmişti. Apple, 2017’den beri Asya ülkesinde iPhone’ları, Hindistan hükümetinin yerel üretime yönelik baskısıyla uyumlu olarak, önce Wistron ve daha sonra iPhone’ların ana montajcısı Foxconn ile üretiyor.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw Pazartesi günü tweet atarak Apple’ın Hindistan’dan ihracatının Aralık ayında 1 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Kaliforniya merkezli teknoloji devi, yüzlerce işçinin sıkı Covid-19 düzenlemeleriyle ilgili protestolara katıldığı Zhengzhou’daki iPhone fabrikasında yaşanan büyük kesintilerin ardından, şu anda iPhone’larının büyük bir kısmını monte ettiği Çin’den üretimi çeşitlendirmek istiyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir